Roketsan’ın düzenlediği Basın Buluşması Etkinliği’nde açıklamalarda bulunan Murat İkinci, ÇAKIR’ın ihracatına yönelik sözleşme imzalandığını açıkladı.

İkinci, ÇAKIR’ın ihracatına yönelik sözleşmenin, füzenin ilk atışı dahi gerçekleştirilmeden imzalandığına vurgu yaptı.

ÇAKIR SEYİR FÜZESİ NE ANLAMA GELİYOR

Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi’nin lansmanı, 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Milli Füzenin İlk Test Atışı bile yapılmadan satıldı

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, bir ülkeyle ÇAKIR Seyir Füzesi'nin ihracatına dair bir sözleşme imzalandığını beyan etti.

Toplamda 3 ayrı grupta 8 farklı füzeyi içeren 150+ kilometre menzilli ÇAKIR Füze Ailesi ile birçok güvenlik biriminin ihtiyacı, eşzamanlı olarak karşılanabilecek.

Modüler bir mimaride geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi; Gemisavar Füze (IIR, RF, Hibrit), Elektronik Harp Füzesi, Seyir Füzesi (IIR, RF, Hibrit) ve Sürü Sensörlü Seyir Füzesi olmak üzere dört ana grupta geliştiriliyor.

Böylelikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi kurumların ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor.

ZIRHLI VEYA ZIRHSIZ BÜTÜN HEDEFLERE KARŞI ETKİLİ

150+ kilometre menzile sahip ÇAKIR Füzesi, 275 kilogramlık ağırlığıyla öne çıkıyor. Menziline göre oldukça hafif sayılabilecek ağırlığı sayesinde ÇAKIR Füzesi, faydalı yük kapasitesi oldukça kısıtlı olan hava platformlarında dahi çoklu bir şekilde taşınabiliyor.

Yaklaşık 70 kilogram ağırlığında bir ‘Yüksek Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik’ harp başlığına sahip olan ÇAKIR Füzesi, zırhlı veya zırhsız bütün hedeflere karşı etili olabiliyor.

DÜŞMAN UNSURLARI TARAFINDAN TESPİT EDİLMESİ ZORLAŞACAK

Kara, deniz veyahut helikopter gibi düşük irtifalarda görev yapan hava platformlarından kullanılması durumunda menzil dezavantajının giderilmesi amacıyla ÇAKIR Füzesi, katı yakıtlı bir fırlatma motoru (booster) ile teçhiz edilebiliyor. Bu durumda füzenin ağırlığı, 330 kilograma çıkıyor.

Super Sea-Skimming özelliği sayesinde satha oldukça yakın uçuş gerçekleştirebilecek ÇAKIR Füzesi, düşman unsurları tarafından da oldukça zor tespit edilecek.

Kaynak:savunmasanayist