Yabancı kurumlarla iş birliğinde geçerlilik alınması istenen TOEFL sınavı, yurtdışında yaşamak isteyenler, yurtdışına bağlı bir kurumda çalışmak ve yurtdışında yer alan bir üniversitede eğitim alabilmek amacıyla girilmesi gereken bir sınavdır.

Türkiye’de tüm üniversitelerde kabul edilen TOEFL sınavı nedir? Yurtdışında ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerde eğitim alma şansına sahip olmayı sağlar. TOEFL İBT sınavının, Türkiye’deki YDS sınavına denkliği bulunmaktadır. Amacı bakımından yurtdışında herhangi bir kurumda veya kolejde İngilizce yeterliliğini ölçmektedir. Bu sayede öğrencilerin, kariyer planları için yurtdışında bulunma amaçlarına ulaşmasına kapı açar ve yaşıtlarına oranla bir adıma öne geçme fırsatı yakalar.

TOEFL sınavı sonucunda, İngilizce anlama kabiliyetlerinizin ve yeterliliğinizin onaylandığını temsil eden bir belgeye sahip olursunuz. 11.000’i aşkın kurumda geçerliliği olan belge, 150’den fazla ülkede de kabul görmektedir. TOEFL İBT sınavı sayesinde, birçok ülkede oturma izni ve göçmenlik başvurusu için önemli bir adım gerçekleştirilebilir.

1964 yılından itibaren yapılmaya başlanan TOEFL sınavı, önceden sadece Amerika Birleşik Devletleri ve ona bağlı kurumlar içerisinde gerçekleştirilmesine rağmen günümüzde birçok Avrupa ülkesinde de uygulanmaya başlanmıştır.

TOEFL sınavı; okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere 4 alanda gerçekleştirilmektedir. Sınav, yüz yüze yapılan paper-based test içerisinde 2 saat 30 dakika sürmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen versiyonu olan TOEFL İBT yani internet-based test içerisinde ise 3 saat 10 dakika ve 4 saat 20 dakika arasında uygulanabilir. TOEFL puanı minimum 0, maximum 120 arasında olup herhangi bir baraj puanı bulundurmaz. Zira, başvurulan kurumların her birinin farklı bir baraj puanı olacaktır.