banner2032

10.08.2020, 11:21

Trabzon'a efsane diyoruz ama aslında çok enteresan bir şehriz

Trabzon küçük işlerle, küçük meselelerle uğraşmaktan maalesef ama maalesef istediği mesafeyi bir türlü katedemiyor. 

Şehirle, projelerle, sorunlarla uğraşmak yerine herkesin gözü birbirinin üzerinde.

Hiç alakasız, haddini yerini bilmeyen biri gelip ‘Ya vali var ya, belediye başkanı var ya, bakan var ya’ deyip söze başlayabiliyor. 

Ticarette, siyasette dürüstlükte mangalda kül bırakmayanlar, doğrulardan dem vuranlar,  masanıza gelip en gayri ahlaki şeyleri en çirkin iftiraları sizlere aktarıp akıl verebiliyorlar. 

Yüzsüzlük almış başını gitmiş, ne kadar iyilik yaparsanız yapın bir gün geliyor yapmasaydın oluyor, enayi damgası yiyorsunuz, insanların işine yaradığınız kadar adam, yaramadığınız yerde adam olamıyorsunuz. 

Adı büyük ama maalesef icraatta bu büyüklüğe bir türlü sahip olamayan şehrimizde küçük hesaplar peşinde koşmaktan, gerekli olanları hep unutuyor göz ardı ediyoruz. 

Şehrin altyapısı S.O.S verirken, 

trafik çilesi her geçen gün katlanarak artarken, 

liman şehri, kültür şehri, sanat şehri, ticaret şehri, spor şehri, sağlık şehir olma özelliğini her geçen gün bir kademe daha kaybederken, 

kim kimin için ne demiş, kim neyi nasıl yapmış, niye yapmışı tartışıyoruz. 

Ortaya koyulması gereken çok önemli icraatların peşine koşulması, ısrarla istenmesi, savunulması, tartışılması gerekirken şehirle hiç alakası olmayan ve haklın birçok kesiminde kabul görmeyen inanılmayan durumlarda teşekkürler, methiyeler havada uçuşuyor, borç batağında olan, ticareti allak bullak olmuş yarınını göremeyen kişiler, çaresizce umuda sarılarak göz göre göre yanlışa doğru demek zorunda kalıyor. 

İktidar partisi mensupları koltuk savaşlarının peşinde ‘Benim adamım olsun’ kavgalarının peşinde şehrin acil ihtiyaçlarını görmezden gelirken, bu siyasi polemikler yerel yönetimlerin de eksiklerinin veya fazlalarının görmezden gelinmesine neden oluyor. 

İşin başındaki insanlar her icraatı sahiplenmek için yoldaki kaldırım taşından bile medet umarken, bu insanlara değer katması, güç katması gereken ekipleri öylesine hatalar, öylesine olmayacak işler yapıyorlar ki, kurumlarını, birimlerini ve amirlerini adeta gülünç duruma düşürüyorlar.  

Yönetenlerin altındaki bu isimlerin bazıları, bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını sürdürüyor.  Bunun yanında şehrin ve onu yetkilendirenin gücünü arttırmak için gayret edeceklerine, siyasi geçmişlerindeki insanlara güç katmanın kaybettiği lobilerini yeniden kazanmanın anlamsız çabasını veriyor. 

İsraf almış başını gitmiş, herkesin altında değil neredeyse evinin altında 2020 model araçlar, kimileri milletin gözüne soka soka devletin imkanlarını kendi menfaatine en güzel şekilde kullanarak keyfini sürerken, israfa son diye göreve gelenler aynı çılgınlığı ve israfı katlayarak yapmaya devam ediyor. 

Ve hatalarını yazdığımızda;

‘Sen de bizi mi gördün, 

bugüne kadar yapılanları görmedin mi, 

bir daha mı geleceğiz dünyaya, 

memleketi biz mi kurtaracağız, 

heybemize ne kadar koyarsak yanımıza kar kalır, 

şurada kaç senemiz var ki’ deyip kendilerine haklılık payı da çıkarabiliyorlar. 

Gözümle şahit olduğum bir şey; bir yöneticinin aracı, yönetici çıkabilir diye saatlerce kapısında çalışır vaziyette kliması açık bir şekilde bekliyor. 

Çok küçük görülse de böyle bir durumda insanın ‘Sen kendi aracın olsa bunu yapar mısın da devletin aracını sırf araba soğuk kalsın diye saatlerce çalışır vaziyette bekletiyorsun’ sorusunu sorası geliyor. 

Her zaman söylemişimdir, oturduğu koltuğa güç katan insanlar başarılı sayılırlar oturdukları makamdan, bindikleri araçtan peşine gezdirdikleri fiyakalı adamlardan güç alanlar değil…

Şehirde çok ilginç şeyler oluyor, gerçekten bürokraside de, siyasette de, yerel yönetimlerde de…

Yönetenler değil de, 

yönetenlerin ekipleri, 

kraldan çok kralcılar, adeta şehri parmağının ucunda çeviriyor havası var. 

Kimileri kafe köşelerinde, 

kimileri yayla gezilerinde, 

kimileri zevki sefa içinde bilmedikleri şehre yön vermeye çalışıyorlar. 

Sosyal medyada paylaşılan bol RT’li fotoğrafların altına bir bakın, insanların yazdıklarına, isteklerine, çektiklerine bir bakın. Ne demek istediğimi anlarsınız. 

İcraatın RT’lerle, beğenilerle, hashtag’lerle ölçüldüğü günümüzde şöyle mahalle aralarına esnaf tezgahlarına, banka kuyruklarında başarısını ölçme cesareti olan kimseyi göremedik bu güne kadar…

Her şey flu şehirde. 

Herkesin olmazsa olmaz dediği bazı illerde, ilçelerin bile yıllar önce yapıp bitirdiği hizmetleri bizim siyasetçilerimiz unuttu. 

Fındığa fiyat verildi, haydaa bir teşekkür,

çaya fiyat verildi haydaa bir teşekkür, 

Üniversiteye tabela asıldı haydaa bir teşekkür, 

millet kötü kokuları koklamaktan kurtuldu haydaa bir teşekkür, 

yol asfalt döküldü haydaa bir teşekkür…

Trabzon bu kadar küçük mü? 

Bekliyoruz, 

tren yolunu, 

hafif raylı sistemi, 

teleferiği, 

güney çevre yolunu, 

şehir hastanesi, 

denizle barışık bir şehri, 

katledilmeyen yaylaları, 

kumsalların kurtarılmasını, 

çarpık yapılaşmanın son bulmasını, 

şehrin merkezinin kanalizasyon kokusundan kurtulmasını 

ve daha birçok şeyi bekliyoruz. 

Gülcemal bir cenaze gibi ortada duruyor, ne olacağı belli değil. Çalıştay yaparsın suç, yapmazsın suç. 

Gelen öncekine rahmet okuturcasına ne projesine sahip çıkıyor ne ismine. Harcanan paralar, projeler, planlar hepsi çöpe…

Zaten pandemi ile birlikte gelirler de dibe vurdu. Şurada kapı komşumuz Gürcistan’da 10 sene önce bir yayla evine gittiğimde doğalgaz hattını görünce şaşırmıştık, biz daha adına Eğitim Araştırma dediğimiz Kaşüstü’ndeki Trabzon’un en önemli hastanesine, birçok kamu kurumuna, okula doğalgaz bağlayamamışız. 

Daha uzatmaya gerek var mı?

Ne de olsa Nijerya ve Afganistan gibi birden fazla ülkede halkın yarısının elektriği yok

Afrika’da, Orta Asya’da halkın yüzde 80’i su kıtlığı yaşıyor. 

Bizim suyumuz akıyor, elektriğimiz yanıyor, daha ne istiyoruz, şükredelim değil mi!

Söz uzadıkça, aklımıza yeni şeyler geliyor gelince de sinir katsayımız artıyor, nedenini sorarsanız ‘hep aynı sorunlar ve kimsenin bunları üzerine almaması’. 

Sadece hakaret ederseniz, aşağılarsanız, küçük düşürseniz biraz üzerine alan oluyor, o da bize yakışmaz. 

Allah ülkemize kendi ikbalini, kendi siyasi geleceğini, gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri gelecek şehirleri düşünen yöneticilerle yol almayı nasip etsin, böyle olanları da başımızdan eksik etmesin. 

Yazımın sonunda pandemi ile ilgili uyarımızı da yapalım, lütfen maske mesafe hijyen kuralına uyalım. Çünkü hastanelerde gerçekten yer kalmadı. 

Aklıma Avrupa’dan bizi arayan gurbetçi geldi, “Hastaneye gittik, Covid testimiz pozitif çıktı babanem 75 yaşında hastaneye almadılar evde ölüme terk ettiler.”

Şu sıralar Trabzon’da testi pozitif çıkıp da durumu kötü olmayan hastaların evde tedavi edilmeleri yönünde bir yöntem izleniyor. Şimdilik testi pozitif çıkıp riski olmayanlar için hayata geçirilen bu yöntem hasta sayısı arttıkça dileriz Avrupa'daki gibi olmaz. Dilerim durumun ciddiyetini hep beraber anlamışızdır…

Yorumlar (22)
Tayfun Sezeroğlu 9 ay önce
Erhan süper yazmışsın ama kim anlıyacak
Okan 9 ay önce
Yazı harika. Tebrikler. Dogrular
erman 9 ay önce
trabzon kendı seçimini yıllardır yapıyor. bizlik sıkıntı yok biz bu şehirden ümidimizi kestik zaten. asvalt ile övünen tünellerle övünen halktan bu yazıyı okuyup anlamasını bekleyemeyiz.
Enver 9 ay önce
Trabzon'un sesi oldunuz umarım şehrimixi yönetenler bu yazdıklarınızı okurlar kaleminize sağlık
Ahmet 9 ay önce
yazı çok guzel ancak etkileyeceği kişiler zaten durumun farkında olan kişiler. Asıl ulaşması gereken kişilere ne yazık ki ulaşamayacak. Çünkü onlar bakarlar ama görmezler, görürler ama anlamazlar çünkü onlar bilmek değil kandırılmak isterler. Neyse şükredelim
Serdar29 9 ay önce
Çok güzel yazı. Tebrikler. Anlamak isteyene ne mutlu!
İsmail Karaca 9 ay önce
günümüz gerçekleri. kaleminize sağlık.
ali osman 9 ay önce
Allah si̇zden razi olsun keske tüm yerel basinimiz si̇zi̇n gi̇bi̇ eleşti̇rel bakabi̇lse ayrica trabzonun bu kadar ci̇ddi̇ sikintilari varken ki̇mse bunlari yazmiyor. yaylalar çarpik yapilaşma çok ağaç kesi̇mi̇ çok çevre ki̇rli̇li̇ği̇ fazla söğütlü sahi̇li̇ne gi̇tti̇m çöp toplamaktan yüzemedi̇m. deni̇zleri̇mi̇zde i̇nanilmaz krli̇li̇k var. yerel yöneti̇mi̇mi̇z vali̇ler yeteri̇ kadar çalişmiyor. çömlekçi̇ bi̇tmedi̇ tern yok tranvay yok ulaşim sikinti kaldirimlar otopark olmuş yürüyemi̇yoruz ne olacak bu şehi̇r. trabzon trabzon spordan i̇baret deği̇l trabzon başka güzelli̇kleri̇ var. artik ci̇ddi̇ anlamda çalişma yapilmali otogar sorunu yeni̇ halledi̇li̇yor. çok geç kaldi
İzmit/ trabzon 9 ay önce
Sayın Erhan bey:akparti zihniyeti yüzde/ 70 oy aldığı yere neden böylesi büyük yatırmları yapsın,,,bütün suç her koşulda akparti'ye 100/70 oy veren Trabzon halkındadır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:26
Öğle 12:25
İkindi 16:11
Akşam 19:14
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23