Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon’u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılı ziyaretinde ise konakladığı ve içerisinde vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, önemiyle mütenasip hale getirilmek üzere 20 Eylül 2022 tarihinde ziyarete kapatılarak restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Atatürk Köşkü’nü adına yakışır hale getirmek istediklerini her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, restorasyon çalışmalarını sık sık yerinde inceliyor. 4 katlı Köşkün tüm odalarını tek tek gezen Başkan Zorluoğlu, çalışmalardan memnun kalırken, gördüğü eksikliklerle ilgili de gerekli talimatları verdi.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HAZIRLIYORUZ
İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Zorluoğlu, ekiplerin gayretle çalıştığını belirterek, “Atatürk Köşkü’nü Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümüne hazırlıyoruz. Dolayısıyla bir fark ortaya koymalıyız. Son derece hassas bir çalışma yürütülüyor. Çevresi ile birlikte tamamlandığında, Atatürk Köşkü uzun yıllar artık yeni bir tadilata ihtiyaç duymadan şehrimize ve dışarıdan gelen misafirlerimize hizmet verecektir. Öte yandan girişten itibaren insanlarımızın bilgi edinebileceği şekilde mekanizma kuracağız” dedi.

RESTORASYONDAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ
Çalışmaların son durumuyla ilgili bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Atatürk Köşkü’nün iç cephe duvar boya ve sıva raspaları yapıldı. İç cephede kaba sıva imalatı 1. ve 2. katta tüm tuğla yüzeylerde tamamlandı. Bağdadi yüzeylerde kaba sıva imalatına devam ediliyor. Yemek odasında kaba ve ince sıvası tamamlanan duvarda boya işlemine başlanacak. Tüm katların tavanlarında boya raspası tamamlandı. Zemin kat tavanlarında güçlendirme, enjeksiyon ve astar çalışmalarına devam ediliyor. Çatı kule bölümü tamamen açılıp çürüyen seren direği ve ona bağlanan taşıyıcıların hepsi söküldü. Kule bölümünün tüm taşıyıcı ve döşemesi yeniden yapıldı. Yağmur olukları ve yarım kubbe şeklindeki bölüm temizlenip onarımı tamamlandı. İmalatların temmuz ayının sonu gibi bitmesi planlanıyor” diye konuştu.

köşk9

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİ UNUTMADI
Büyükşehir Belediyesinin tüm projelerinde olduğu gibi Atatürk Köşkü’nün restorasyonunda da özel gereksinimli bireyleri unutmayan Başkan Zorluoğlu, “Özel gereksinimli bireylerimizin de rahatlıkla Atatürk Köşkü’nü görebilmelerini sağlayacak dokunuşlar yaptık. Özel gereksinimli bireylerimizin geldiğinde içeriyi gezebilmeleri için mekanizmalar kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

köşk8köşk7

köşk5

köşk6

köşk4

köşk3

köşk2köşk1köşk