Bakan Yerlikaya, İzmir merkezli olarak 24 ilde gerçekleştirilen "Define-1" operasyonları sonucunda uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan organize suç örgütüne mensup 47 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinasyonunda, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonlar, geniş bir coğrafyaya yayıldı.

Operasyonlar; İzmir'in yanı sıra Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın illerinde gerçekleştirildi. Tarihi eser kaçakçılığı ve suç örgütü kurma suçlarına yönelik düzenlenen bu operasyonlarda, Türkiye'ye ait tarihi eserleri yasa dışı kazılarla elde edip, yurt dışındaki müzayede evlerine yasa dışı yollarla satarak büyük kazançlar elde eden şüphelilere yönelik ciddi bir darbe vuruldu.

İncelemeler sonucunda, organize suç örgütünün elebaşı konumundaki şahsa ve ailesine, Avrupa ve ABD’deki beş farklı müzayede evinden günümüz kuru ile yaklaşık 72 milyon Türk lirası değerinde döviz gönderildiği belirlendi. Bu paranın suç grubu üyeleri arasında paylaştırıldığı da tespit edildi. Ayrıca, 2020 yılında Hırvatistan'da ele geçirilen ve Türkiye'ye iade edilen bin 57 adet tarihi eserin de bu örgüt tarafından yurt dışına çıkarıldığı ortaya çıktı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı’yı makamında ziyaret etti. TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı’yı makamında ziyaret etti.

Operasyon kapsamında ele geçirilenler arasında 6 bin 325 adet sikke, 997 adet obje, 5 dedektör, 2 ruhsatsız tüfek, 1 ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek yer alıyor. Bakan Yerlikaya, tarihi eser kaçakçılığına karşı operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, "Tarihi ve kültürel mirasımıza zarar veren, bu topraklara ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan tarih eser kaçakçılarına da nefes aldırmayacağız. Hepsini bir bir yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız" dedi.

Editör: Cengizhan Bahadır