Trabzon Büyükşehir Belediyesi, bir süredir tartışma konusu olan ve özellikle muhalefetin yeşil alan veya Kültür Merkezi olarak planlamasını istediği eski Trabzon Otogarının bulunduğu alanı satılığa çıkardı. 

565 MİLYON TL’YE SATIŞA ÇIKARILDI

Trabzon Değirmendere Mahallesinde bulunan eski otogarın 18 bin metrekarelik arsasını, Resmi Gazeteye verdiği ilanla araziyi satışa çıkardığını duyuran Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ihale tarihini de 12 Ekim 2022 olarak belirledi. İlanda arsanın satış bedelinin 565 Milyon TL olduğu ifade edilirken, geçeci teminatın da 16 Milyon 950 bin Lira olduğu kaydedildi. 
Hatırlanacağı üzere arsanın İmar Planı değişikliği de yine tartışma yaratmıştı. Satış kararı alınan arsanın 6 kat olan inşaat hakkı, 12 kata çıkarılmıştı. 

otogar2
ŞEHİR PLANCILARI VE MİMARLAR İTİRAZ ETMİŞTİ


Eski Otogar Alanının satışa çıkarılmasını ise Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercen Şen, eleştirdi. Belediyenin bu bölgeyi ticaret, turizm e konut alanına çevirerek 12 kata çıkardığını ifade eden Şen, bu duruma teknik açıdan itiraz ettiklerini hatırlattı. 
Benzer bir itirazı Mimar Odası’nın da yaptığını kaydeden Şen, “Yapılaşmadan arındırılmış kamu alanı olarak düzenlenmesi, toplumsal kullanım olarak kentin sosyal alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettik. Satılmasın, belediyede kalsın, ihtiyaca göre kamu sosyal alanı olarak kullanılsın” ifadelerini kullandı. 

otogar3


OYMAN: KÜLTÜR MERKEZİ YAPILSIN


Hatırlanacağı üzere arsanın satışı ile ilgili en büyük itirazı yapan isimlerden biri de CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman… Oyman, şehrin bir kültür ve sosyal alana ihtiyaç duyduğunu kaydederken, “Burada büyük bir kültür ve kongre merkezi yapalım, kütüphane yapalım, otopark alanı koyalım, yeşil alan koyalım. Şehrin etkinlik alanı ihtiyacı bu bölgede giderilebilir” ifadelerini kullanmıştı. 

3otogar3

ÇAKIROĞLU: BU BÜYÜKLÜKTE YERLERE İHTİYACIMIZ VAR


Trazon Büyükşehir Belediye Meclisinin bağımsız üyesi Davut Çkaıroğlu’da o dönem arsanın satışına muhalefet eden isimler arasında yer alıyor. Çakıroğlu, arsanın satılmamasının doğru olduğunu düşündüğü ifade ederken “Trabzon olarak bu büyüklükte yerlere ihtiyacımız var. Hiçbir şey olmuyorsa olacağı güne kadar park, yeşil olan olarak Trabzon halkının himayesinde kalması lazım” ifadelerini kullanmıştı.