TBMM’de görüşülen “Ek Bütçe Kanunu” ile ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Ak Parti iktidarının 2022 Yılı Bütçe öngörülerinin hiçbirinin tutmadığını belirterek "2022 yılında; Enflasyonun yüzde 9,8; Dolar kurunun da 9 lira 27 kuruş olmasını öngörüyorlardı. Bugün enflasyon, hem de TÜİK rakamlarıyla yüzde 73 buçuğu buldu. Dolar ise 17 liraya dayandı. Enflasyon tahmini 70 puan, kur tahmini ise yüzde 100 oranında sapan, bir yönetim ile Türkiye nereye varacak? Hala daha her şey güllük gülistanlık diyorlar. Algı ile yönetebileceklerini zannediyorlar. Algı tiyatrosu perde indirdi. Millet bu iktidardan kurtulacağı günü iple çekiyor, Millet sandık istiyor." dedi. 

PUSULAYI ŞAŞTILAR, KAYALIKLARA BİNDİRDİLER!

İYİ Partili Örs açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Ak Parti'nin ekonomi politikaları iflas etmiştir. Ek bütçe isteği bu yüzdendir. Ek bütçe kanun teklifinde; 2022 yılı için, 1 trilyon 751 milyar lira olarak, kanunlaşan Merkezi Yönetim Bütçesi giderlerine, 1 trilyon 80 milyar lira ödenek ilavesi isteniyor. İlave edilen ödeneğin, başlangıç bütçesine oranı, yüzde 62. Yani yüzde 62’lik bir sapma söz konusu. Bunun anlamı şudur: Pusulayı şaştılar, kayalıklara bindirdiler. Bu ikinci bütçe teklifinde, enflasyon ve kur farkı nedeniyle; devletin mal ve hizmet alım giderlerine, 86 milyar lira, sermaye giderlerine de, 74 milyar lira ilave ediliyor. Lüksten, şatafattan ve kamu bina inşaatlarından, yine vazgeçmiyorlar." 

FATURA MİLLETE KESİLDİ!

Açıklamasında ek bütçede faturanın millete kesildiğini vurgulayan Örs, "Bütçeye ilave edilen ödenek kadar, gelir gösterme zorunluluğu bulunuyor. 1 trilyon 80 milyar liralık da, bir gelir artışı öngörülmüş.  Ek bütçenin, 710 milyar lirası, ÖTV, KDV gibi vergilerden karşılanacak. Yani yük milletin sırtına vurulacak.  Yani beceriksizliğin faturası milletimize kesilecek. Olan yine millete olacak, cefayı yine millet çekecek. Ülkeyi içine soktukları kriz, artık o kadar derinleşti ve o kadar çaresiz kaldılar ki; artık milletin cebine el uzatmak da yetmiyor, şimdi de gözlerini şirketlerin sermayelerine diktiler.” İfadelerini kullandı. 

68e6627d-b903-4fdc-9d93-7903c6643de3

ÇARE İKTİDARIN DEĞİŞMESİNDE!

Ekonomideki kötü gidişatın sona ermesi için tek çarenin iktidarın değişmesi olduğunu belirten İYİ Partili Örs, açıklamasının son bölümünde "Sorunun kaynağı bu iktidarın kendisidir. Merkez Bankası Başkanını değiştirdiler, olmadı. Hazine ve Maliye Bakanı değişti, olmadı. TÜİK Başkanı değişti, olmadı. Hiçbiri fayda etmedi. Çare bu iktidarın değişmesindedir. Enflasyona ezdirilen, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız İYİ Parti'yi umut olarak görüyor, iktidarını istiyor. Az kaldı." dedi.