Konunun gündem olması ise Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun kendisine yapılan bir şikayeti mecliste dile getirmesiyle başladı.  Kendisine bir şikayet geldiğini ifade eden Çakıroğlu, “Bir şikayet geldi. . Ben bilgilendirip, bilgi almak istiyorum. Bir imalatın komisyonda dosyası var. Bu dosya buraya gelmedi. Orada imalat devam ediyor. Yeşil alanlarda bu imalat olamaz. Olursa bizde gidelim çadır kuralım” dedi.

Tadilat ruhsatı alınmadan...  

Çakıroğlu’nun şikayette bahsettiği yerle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren belediye yetkilisi, “Tadilat ruhsatı alınmadan devam eden inşaat vardı. Biz geçen hafta gerekli uyarıları yaptık. Çalışmayı durduracaklarını söylediler. Biz oraya işlem tesis ediyoruz. Bizim açımızdan konu şu: dış cephede değişiklik yapıyor. Biz binayı sözlü uyardık. Gerekli idari işlemi de tesis ediyoruz” dedi.

Madde gündemde kaldı  

İmar Komisyonu üyesi, CHP’li Cüneyt Zorlu ise, bahsedilen binanın dün yapılan komisyon toplantısında gündeme geldiğini ifade ederek, yeşil alanı görünce tavrının da net olduğunu ve maddenin gündemde kaldığını söyledi.

Elimizi masaya vurmamız gerekiyor 

Ardından Forum AVM’de Kapalı Otoparkta yapılan depoyu gündeme taşıyan Zorlu, “Ama ne yazıkki bu şekilde konuşmaya bizleri iten otopark konusunu konuştuk. Adam, kapalı otoparkı gelip kapatarak depo yaptı.  Kapalı otoparkı kiraya vermek cesaretinde duruyor.  Elimizi masaya vurmamız gerekiyor, yoksa boşuna oturuyoruz burada…” dedi.

Sen devletten güçlü değilsin  

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin ise, “Biz buraya neden geliyoruz. Bizim alacağımız kararlar sümen altı olacaksa gelmem. Ben maaş karşılığı da gelmiyorum buraya. Forum AVM bundan 10 – 12 yıl önce yapıldı. Bir proje getirildi, ruhsatlandırıldı. El değiştirildi, adam değişiklik yapıyor.  Ben şunu diyorum.  Şimdi farzedelim, “sayın Ahmet Metin Genç, uğraştı burayı aldı Pazarkapıya geldi. Bina yaptı.  Daha sonra, Nusret bey de dediki bizim arşivler yetmiyor otoparkın bir tanesini ben arşiv yapıyorum”

Olacak iş mi?

Burası Ortahisar İlçesi ve buradaki imar aykırılıklarına Ortahisar belediyesi müdahale  eder.  Vatandaşın yaptığı bir çatı katını gidip mühürlüyorsan, ona ceza kesiyorsan bunu da men edeceksin durduracaksın. Bunlara taviz verdikçe tavizin sınırı gelir. Sen devletten güçlü değilsin. Parlamentodan güçlü değilsin. Hak hukuk tanımamazlık ne demek? Biri mahkeme dur demiş durmamış.. bildiğini yapacak.  O zaman hiç buraya gelip buraları meşgul etmeyelim. Kendimizi yormayalım. Herkes dilediği gibi yapsın” dedi.

Burada olmaktan zul duyuyorum 

CHP’li meclis Üyesi Ömer Dayı ise,  “Ben şu an burada olmaktan dolayı zul duyuyorum. Biz bunu vatandaşa kamuoyuna nasıl izah edeceğiz. m Yarın vatandaş böyle bir yanlış yaptığı zaman buna nasıl cezai müeyyide uygulayacaksınız.  Bırakın bir birimizi kandırmayalım. Adam resmen Forum’daki otoparkı gasp etmiş.  Biz neyi konuşuyoruz. Hiç mi utanmıyoruz. Şu halka, vatandaşa karşı hiç mi sorumluluğuz yok.  Herkes suspus... Gidip ona müdahil olamıyoruz.  Kime müdahil olacağız gariban vatandaşa” diye konuştu.

Konular amacının dışına çıktı  

Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Dinçer ise, “Konular gerçekten amacının dışına çıktı.... Bize günde onlarca yüzlerce şikayet geliyor. Ortahisar’a hizmet emek kolay değil. Bugün burada ben varım, yarın başka biri olur... Bugün A Partisi olur, yarın  B partisi olur..” şeklinde sözlerine başladı.

Bizim için şikayetçi de şikayet edilen de değerlidir 

Ardından Çakıroğlu’nun bahsettiği bina ile ilgili konuşan Dinçer, “Mevcut bir bina var. Yeni imar planında burası imarlıyken... Bir tadilat projesi.. Yangın projesini de kapsayan tadilat projesini getirdi. Onun dışında da bir taraftan imalata başladı. Bunu biz öğrendik, Davut bey de bizi aradı. Müdürümüzü, birimimizi harekete geçirdik. Şu anda iletişime geçeceğiz. Bizim için şikayetçi de şikayet edilen de değerlidir.  Dolayasıyla öncelikle beraber bizim amacımız hemen cezai işlem yapıp ceza yazmak değil. Biz iletişim kurmak zorundayız. İnanın ki mücadele etmeye çalışıyoruz. Ama bu olmayan bir binadan bahsetmiyoruz. Mevcut bir bina var, tadilat için geldi. Normal şartlarda basit tadilat alıp, cephe tadilatı yapabilir. Eksikliği vardır. O eksikliğin giderilmesi için gereğini yapacağız” dedi.

Kaçak yaptıysa cezai işlem uygularız 

Forum AVM ile ilgili konuşan Dinçer, projenin büyükşehir’den onayı olup olmadığının araştırmasını yapacaklarını söyledi.  Dinçer, “Forum ile ilgili hususta cevabı daha önce verdim. Söz konusu olan konu şu anda otoparkın kapatıldığı konusu. Şayet bu büyükşehirin kendi onayladığı proje içerisinde var ise, ki biz yeni öğrendik.

Büyük şehir onaylı olabilir...

Evet araştıracağım. Onaylı projesi isteyeceğim. Kim olursa olsun, Ceza işlem konusunda kimseyi tanımayız.  Gerekli istişareyi vatandaşa karşı da yaparız. Söz dinlemezlerse, cezai işlem konusunda gereğini yapmaya çalışırız.  Şikayet geldi neden değerlendirmeyelim. Mevcut projeyi incelemem lazım… Projesine uygun mu yaptı. Tabiki kaçak yaptıysa cezai işlem yapacağız. Bu konuda bilgilendirmeyi arkadaşlarımıza yaparız” dedi.