61SAAT HABER SERVİSİ -

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi, bugün 7 adet arsanın satışı ile ilgili kararı görüştü. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Gençin başkanlığında toplanan meclis, Çukurçayır Çimenli Mahallesinde 3 ile Kaymaklı, Çimenli, Yeşilköy ve Pelitli bulunan arsaların satışını görüştü.  Satış Belediye Melcisinde oy birliği ile alındı. 

51 ADET VADESİ GEÇMİŞ BORÇ

Satıştan elde edilen gelirle Ortahisar Belediyesinin, Pazarkapı nedeniyle TOKİ’ye olan 51 adet vadesi geçmiş borçlarının bir kısmının ödenmesi hedefleniyor. 
Arsaların daha önce TOKİ’ye devri ve böylelikle borçtan düşmesi düşünüldü ancak TOKİ’nin düşük değer belirlemesi nedeniyle Ortahisar Belediyesi daha yüksek gelir elde etmek amacıyla taşınmazların satışına karar verdiği belirtildi. 

TOKİ’YE OLAN BORÇLAR… 

Konuyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Oktay Söğüt, “Daha önce komisyonda böyle büyük ölçekli satışlara ben red kararı vermiştim. Hem komisyon, hem de mecliste. “Kıt ve üretilemeyen kaynağın elden çıkarılması” görüşüyle red kararı vermiştim. Buna bu komisyonda “evet” kararı verdim. Bunun sebebi, dün ve önceki gün sizin yaptığınız izaha binaen. Bu satışlardan elde edilecek gelirle TOKİ’ye 51 adet vadesi geçmiş borç ödenecek.  
“Bankadan kredi çekilebilir ödeyebiliriz” demiştiniz. “Ama biz kaynaklardan ödeyelim” dediniz. Bu benim de red değil evet vermeme sebep olmuştur” dedi. 

1 LİRA DA OLSA BELEDİYENİN GELİRİ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Bu ilk 3 taşınmaz Büyükşehir Belediyemizden devredilen taşınmazlardır. Ama diğer taşınmazların kıymet takdirleri yapıldı. Biz belki satışta daha yüksek bedel olabilir diye bu kararı alıyoruz” diye konuştu. 

Kıymet bedellerinin TOKİ tarafından yapıldığını ifade eden Genç, “TOKİ yaptı ama düşük geldi. Bizim emlak istimlak arkadaşlarla değerlendirme yaptık daha yüksek olabileceğini değerlendiriyoruz. Kurumun menfaati. Bir lira da olsa onu tercih etmemiz lazım” diye konuştu. 

CHP’li meclis üyesi Cüneyt Zorlu ise, “Belediyenin ekonomik durumu düzelsin, işleri yürüsün diye bir çok satışa destek verdik. Bu sefer de Oktay bey kardeşim desteğini vermiş. Benim söylemek ihtiyacı duyduğum konu var. Belediyeye külfet olan yerler için izin verdik ama bu kadar büyük satışa izin verirken içim daralıyor. Burada sosyal alan olabilir, parklar olabilir. Bunları neden düşünmüyoruz? 

GELİRLERİ BORCU ÖDEMEK İÇİN KULLANMADIĞINIZ… 

TOKİ’ye olan borçtan bahsediyorsunuz. Beşirli pazar yeri satışı gündeme gelince, “TOKİ’ye ödememiş geçmiş dönem vadeli borçlar vardı” Bunu gündeme getirmiştim. Şimdi bakıyorum o satıştan gelen gelirle, borçlar ödenmemiş. Siz, “Yarısını biz kullanacağız” dediniz “yarısını ödeyeceğiz” dediniz. Onu yapmamışsınız. 
Pazarkapı’dan TOKİ’ye borç var. Buradan 60 milyon gelir elde ettiniz. 2 yıl ödeme yaptınız. Bu gelirle borçlar neden ödenmedi. Kaymakamlığa yer satınız oradan gelen gelir ne oldu?
Gelirleri borcumuzu ödemek için kullanmadığımız belli oluyor. Maçka yolundaki arsa satışından gelir elde edildi. Bunları neden kullanmıyorsunuz. Buna itirazım var. Grup olarak evet oyu vereceğiz ama benim itirazım var” dedi. 

İHALE USULÜ İLE SATILABİLİR Mİ?

Bağımsız üye Davut Çakıroğlu ise, “Takdir komisyonunun değerinin az olduğunu söylediniz. İhale usulüyle bu satış. Sonuç itibariyle bir borcun kapanmasına dönük isterseniz trampa yapın isterseniz satış.. Değerini bulduğunuzda bu ihale usulü ile satılabilir mi?” Diye sordu. 
Bunun üzerine Başkan Ahmet Metin Genç, “Onu evvel emirde yapmak istiyoruz. Şunu da düşünmedik değil. İtiraz ederek daha yüksek ve yeniden kıymet değeri yapılabilir mi? diye düşündük. Şayet bu şekilde olursa daha lehe olanı tercih ettim” şeklinde cevapladı. 

Satışı yapılacak taşınmazlar şu şekilde: 

Çukurçayır - Mısırlı Mahallesi 223 ada 54 nolu parselde kayıtlı 1367,49 metre kare yüzölçümlü, 

Çukurçayır - Mısırlı Mahallesi 223 ada 79 nolu parselde kayıtlı 1895,59 metre kare yüzölçümlü, 

Çukurçayır - Mısırlı Mahallesi 223 ada 82 nolu parselde kayıtlı 4339,42 metre kare yüzölçümlü

Kaymaklı Mahallesi 2729 ada 48 nolu parselde kayıtlı 23012,27 metre kare yüzölçümlü

Çimenli Mahallesi 3932 ada, 44 nolu parselde kayıtlı 3585,66 metre kare yüzölçümlü

Yeşilköy Mahallesi 4012 ada, 21 nolu parselde kayıtlı 1854,90 metre kare yüzölçümlü

Pelitli Mahallesi 474 ada 1 nolu parselde kayıtlı 2174,38 metre kare yüzölçümlü taşınmazlar…