Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen: “Şehirde uzun yıllar Ulaşım Ana Planı yapılsın diye beklenti vardı, bu konuda irade gösterdikleri için Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etmek lazım. Ancak çalıştaylarda da söyledim, planın içerisinde bazı eksiklikler var. Bu planın, Çevre Düzeni Planı’na ve Uygulama İmar Planı’na uygun olması lazım ama uyuşmuyor. Onlara veri üretmeli veyahut o planların uygulaması ile ilgili çözüm ortaya koymalı, onların önüne geçmemeli. Mesela, kentsel gelişim güneye olacak diye öngörü varsa Ulaşım Ana Planı, buradaki yerleşim alanına nasıl ulaşılabilir diye veri üretmeli.”

ARSİN YOK!

“Ulaşım Ana Planı, daha önce Büyükşehir Belediyemiz tarafından onaylanmış olan Çevre Düzeni Planı kararlarına uymuyor. Sanki onlardan bağımsız bir evrak gibi hazırlanmış. Çevre Düzeni Planı’nda kent bölgemiz Akçaabat, Ortahisar, Yomra ve Arsin’dir diyor. Ulaşım Ana Planı’nda Akçaabat, Ortahisar ve Yomra var ama Arsin yok.”

Beşikdüzü’nde siyaseti buluşturan düğün Beşikdüzü’nde siyaseti buluşturan düğün

ALINAN KARARLAR DOĞRU GİTMİYOR

“Tramvay konusunda Kahramanmaraş Caddesi’nin içine giren merkez hattı uygun görülmüş. Hem uygulama, hem de imalat açısından bence sahilden geçen bir hat en doğru olanıydı. Bu konuya sadece yolcu sayısı olarak bakmamak lazım.”

“Doğru bir kararla Kahramanmaraş Caddesi’ni yaya bölgesi haline getireceğiz dediler. Ancak şimdi ise oraya demir tekerlekli araç olan tramvay sokulması düşünülüyor. Bu, alınan kararların doğru çerçevede gitmediğini gösteriyor.”

(Sonnokta)