61SAAT HABER SERVİSİ - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ulusal Eğitim İstatistikleri 2023 verilerini açıkladı. 25 yaş ve üzeri nüfusun ortalama eğitim süresinin 2023 yılında en yüksek olduğu il, 10,7 yıl ile Ankara oldu. Ankara’yı sırasıyla İstanbul, Eskişehir, Kocaeli ve İzmir takip etti.

Trabzon Bölge İlleri Arasında Önde

Bölge illeri açısından bakıldığında, 2023 yılında 25 yaş ve üzeri nüfusun ortalama eğitim süresi en yüksek olan il Trabzon oldu. 

Trabzon’da 25 yaş ve üzeri nüfusun ortalama eğitim süresi 9,3 yıl ile Türkiye ortalamasında yer aldı. Artvin 9,2 yıl, Rize ise 9,1 yıl ile Trabzon’u takip etti.

Bölgedeki en düşük eğitim süresi ise 8,2 yıl ile Ordu’da kaydedildi. Giresun’da bu süre 8,4 yıl, Gümüşhane’de 8,7 yıl ve Samsun’da 8,8 yıl olarak gerçekleşti.

Ortalama

Cinsiyet Bazında Eğitim Süresi

Cinsiyet açısından bakıldığında, bölge illerinde 25 yaş ve üzeri erkek nüfusun ortalama eğitim süresinin, kadınlara oranla daha yüksek olduğu görüldü. 

Trabzon’da erkeklerin ortalama eğitim süresi 10,1 yıl iken, kadınlarda bu süre 8,4 yıl olarak gerçekleşti. 

Erkeklerde en yüksek eğitim süresi 10,2 yıl ile Trabzon ve Artvin’de görülürken, kadınlarda yine 8,4 yıl ile yine Trabzon ilk sırada yer aldı.

Bölge illerinde En Düşük Eğitim Süresi Ordu’da

Dr Çankaya’dan eleştiri: Yazık günah değil mi? Dr Çankaya’dan eleştiri: Yazık günah değil mi?

En düşük eğitim süresi açısından bakıldığında, erkeklerde 9,1 yıl ile Ordu, bölge illeri açısından en alt sırada yer aldı. Kadınlarda ise 7,3 yıl ile yine Ordu, bölge illeri arasında en düşük eğitim süresine sahip il oldu.

Türkiye’de en düşük Ağrı oldu

Türkiye’de, ortalama eğitim süresinin en düşük olduğu il ise 7,4 yıl ile Ağrı olurken, bu ili sırasıyla Şanlıurfa, Muş, Kastamonu ve Van izledi.

Editör: Serkan Kılınç