Geçmişte Trabzon ve bölge illere Gürcistan’dan tarım işçileri geldiğini ancak Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybından dolayı artık bu ülkeden tarım işçisi gelmediğine dikkat çeken Sögüt, “Karadeniz Bölgesi’ne fındık toplamak için Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nin yanı sıra, sınır ötesinden de işçi geliyordu. Özellikle de Gürcistan'dan. 'Gürcü gurbetçiler' ilk kez 2004 yılında fındık toplamaya gelmiş, aldıkları ücretten memnun oldukları için sayı da her sene artmıştı.
Fakat gelin gürünki, artık Gürcü tarım işçileri, geçen yıldan beri fındık toplamaya gelmekten vazgeçti. Çünkü Türk Lirası Gürcistan Lari’si karşısında bile büyük değer kaybı yaşadı / yaşıyor.

oktay söğüt

10 yıl önce 1 Gürcistan Lari’si 1 Lira civarında iken, bugün 1 Gürcistan Lari’si 10 Lirayı aşmış durumda” ifadelerini kullandı.

Gürcü yevmiyecilerin artık ucuz alışveriş için Türkiye’ye geldiğini ifade eden Söğüt, “Yakın geçmişte, fındık yevmiyecisi olarak bölgemize gelen Gürcüler, artık ucuz alışveriş için ülkemize geliyor.

Türk lirasının değer kaybetmesiyle sınır kapısına en yakın Artvin'in Kemalpaşa ilçesine akın eden Gürcüler, Sarp Sınır Kapısı'ndan boş valizlerle Türkiye'ye geliyor, sınıra en yakın yerleşim yeri Kemalpaşa'da bunları doldurarak ülkelerine dönüyor.

Her ay alım gücü azalan vatandaş, ne yapacağını kara kara düşünürken, Lira’mız Lari karşında bile yerle yeksan olmuşken; yok ‘Ekonomi İyi yolda’, yok ‘Seneye Düzlüğe Çıkıyoruz’, yok ‘Gözlerimdeki Işıltıya Bak, Ekonomiyi anla’ diyenlere artık inancı kalmamıştır” şeklinde açıklamasını bitirdi.