61SAAT HABER SERVİSİ - Proje kapsamında Trabzon’un Ortahisar İlçesinde yapılması planlanan yaklaşık 1200 konutun nereye yapılacağı ise şimdiden merak konusu oldu.
Özellikle Trabzon merkezde kamu arazisi sıkıntısının yaşandığı düşünüldüğünde konutların nereye yapılacağı şimdiden merak konusu oldu…
Konuyla ilgili bugün düzenlenen toplantıda gelen soruyu yanıtlayan CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, “Projenin tamamında bir sıkıntı var. 20 sene ödeyeceğiniz konut var, proje var.. “Sözleşme yapılacak” denildi.. Bir konunun temelinde aslında çok sıkıntı var.
Merkez ve Ortahisar konusunda hala karmaşa var. Emin olun bir çok internet sitesinde Ortahisar yazmıyor, merkez yazıyor.

Bu konutlar nereye yapılacak?
Nereye yapılacağı konusunda hiç bir şey yok.

WhatsApp Image 2022-09-27 at 13.36.12

Araştırmasını yapıyoruz.
Proje tam olarak daha netleşmedi” dedi.

MAĞMAT’TA 800 DÖNÜMLÜK ALAN VAR

Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin ise, 1200 konutun Ortahisar merkezde yapılabileceği kamu arazisinin bulunmadığına dikkat çekti.
Şahin, “Toplu konut yapılabilmesi için bu toplu konutların arazilerinin imar planlarına işlenmesi lazım. Biz görmedik. Ne dün gördük, ne bugün gördük. Bunlar 1/5 binliklerde de işlenmemiş, 1/1000’lik planlara da işlenmedi.
“Şurası toplu konut alanıdır” diye böyle plana işlenen durum yok.
Bundan sonra ne olur? Onu da zaman gösterecek!

1200 konut az konut değil.

Ortahisar’da, böyle bir hazine alanı da yok. Veya İmar’da böyle bir donatı da koyulmamış.
Belki Mağmat’ta 800 dönüm yer var. Orayı da hatırlarsanız, Araplara planladılar. Olmadı, şimdi Güneş Enerjisi koyacaklar.
Oraya der ki “hazır elinde yer var” oraya yapar.
Onun haricinde öyle bir hazine arası Ortahisar sınırları içinde 1200 konutu sığdıracak alanı görmedim.

Bunlar seçim yatırımı ve aldatmaca. Eğer vatandaşına dar gelirliye konut yapacaksa şudur: Konutunu yapar. Yüzde 60 seviyesine geldikten sonra kurasını çeker. Vatandaşına da kira öder gibi öde borucunu der..” Diye konuştu.