Tarihi yapı, Ortamahalle Müzesi olarak şehrin turizminde yeni bir soluk olurken bugün açılışı gerçekleşti. 

Akçaabat Belediyesi tarafından restorasyon süreçleri envanter temini tamamlanan Ortamahalle Müzesi müzede Akçaabat'ın tarihini ve kültürünü yansıtan eserler, şehrin ve yapının tarihi süreçlerini anlatan bilgi notları ve geçmişte kilise olarak kullanılan tarihi yapının içerisindeki mozaikler sergileniyor.

Ortamahalle’de gerçekleşen açılışa Ak Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, Adnan Günnar, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez , Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in yanı sıra KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Akçaabat Eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in yanı sıra çok sayıda bürokrat katıldı.

müze6

Açılışta konuşan Osman Nuri Ekim: Akçaabatımızın turizmine önemli katkı sağlayacak müzemiz için açılışında beraberiz. 2017 de başladığımız bu proje günümüzde hayat buluyor. Orta mahalle tarihi dokusuyla taş dokusuyla dini objelerle beraber dünyaca ünlü bir merkez. Turizm Bakanlığımız ve Akçaabat Belediyesi ile restorasyon çakışmalarına devam ediyoruz. Tescilsiz yapılarla ihalemizi gerçekleştiyoruz. Orta mahalledeki bütün tarihi yapılan restore edilmiş olacak. Başlamış olduğumuz ve devam ettirdiğimiz tekel binasının otele dönüştürülmesi, eski belediye binanımızın kültür merkezine dönüştürülmesi eski-yeni yapıların yıkılarak yeniden yapılmasıyla turistlerin zaman geçireceği bir yer olacak. Hep beraber mücadele veriyor ve çakışıyoruz. Buradaki işleri Osman Nuri Ekim tek başına yapmıyor. Milletvekillerimiz ve eski başkanlarımızla birlikte çok sayıda proje ürettik. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. Mustafa Şen ile Şehrimizdeki projeleri devam ettireceğiz. 

Eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen: buranın hikayesi oldukça uzun, Ortamahalle Türkiye’de mahalle ölçeğinde bugüne kadar korunabilen ender yerlerden birisi. Bu yapıda bölgenin en eski yapılarından birisi, yaklaşık 700 seneyi buluyor. Başkan olduktan sonra buralara geldim baktım yıkılışı . Kolumdan daha kalın incir ağaçları bitmişti, temizliğini yaptık. Koruma altına aldıktan sonra restorasyonu düşündük. Buranın yüklenicisi işini iyi yaptı, mimara teşekkür ediyoruz, böyle bir eser ortaya çıkmış oldu. Akçaabat’a fayda sağlamış olacak. 

müze5

Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez: Bölgede en önemli kültür merkezi Trabzon’dur. Kültür başkenti de Trabzon’dur. Ortamahalle muhafazayı iyi bir şekilde yapmıştır ve böylesi nadirdir. Trabzon turizmde belli bir yer edinmeye çakışan bir merkezimiz, zaman geçirecekleri mekanları arttırabilirsek alacağımız pasta da artacaktır.

Trabzon Milletvekili Adnan Günnar: Buralar işgal haldeyken ve seyir edilirken başkanımızın aleyhinde bizi mağdur ediliyor söylemleri söylenirken zorlukları katederek buraya getirdi. Osman Nuri Ekim’in başarısı ve devam ettirmesi çok önemliydi. Cumhurbaşkanımızın kültür hazinelerine duyarlılığını yaşamasının mutluluğu içerisindeyim. 

müze4

Yeni Zigana Tünelinde ilk olay! Araç alev alev yandı... Yeni Zigana Tünelinde ilk olay! Araç alev alev yandı...

Trabzon Milletvekili Mustafa Şen: Bir ilçeye bir müze kazandırılması bir devrimdir. Müzeler şehirlerle ilgilidir, şehirli davranışla ilgilidir. Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Küçümseme için demiyorum. Köyde müze olmaz, müze yüksek kültür unsurudur. Şehirler yüksek kültür üretme mekanlarıdır. Şehir daha kompleks olanı ifade eder. Yeri de önemli, Ortamahalle dünyada sivil mimari örnekleri görünen nadir yerlerden birisidir. Ortamahalle sakinlerinin bir evlat gibi koruyor olmaları da çok önemlidir. Müze ziyareti şehirlilerin günlük rutin davranışlarındandır. Herkes ailesini alacak, çoluk çocuğuyla belli aralıklarda ziyaret edecek. Müzeye tiyatroya konsere, doğa, deniz gezisine gitmiyorsanız şehirli değilsiniz demektir. Sadece maça gitmekle olmaz. Aileleri çocukları buraya alıştırmak gerekiyor.

müze3müze1müze2müze