61SAAT HABER SERVİSİ -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamayla Asgari Ücret, net 5 bin 500 TL oldu. Asgari ücrete yapılan ara zamTrabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’na sorduk.

Hacısalihoğlu, işçi sendikaları, hükümet ve işverenlerin bir araya gelerek makul rakamı belirlemiş olduklarını dikkat çekerek, “Arzu edilirki bu rakamlar daha yüksek seviyede olsun ama piyasa şartları da malum” dedi.

MAKUL RAKAMI BELİRLEMİŞ OLDULAR

Hacısalihoğlu, “Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte beklentilerin bir kısmı işçiler tarafından karşılandığı söylenebilir. Tabi işveren olarak elbette, daha fazlası verilmek istenir. Ancak piyasa şartlarına bağlı olarak gerek işveren sendikaları, gerek işçi sendikaları ve hükümetimiz bir araya gelerek makul rakamı belirlemiş oldular.

BEKLENTİMİZ, ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ

Bundan sonraki bütün beklentimiz, enflasyonun artmadan, belirlenmiş olan asgari ücretle, geçim standartlarını hiç olmazsa belli bir yerde tutabilmek olacaktır. Bu bizim büyük beklentimiz: Enflasyonun alabildiğince düşürülmesi” dedi.

İŞVERENE DE YÜK…

Asgari Ücretin yüzde30 artmasıyla işverene de belli bir yükün bindiğine dikkat çeken Hacısalihoğlu, “Asgari ücretin yüzde 30 civarında artmasıyla işverene de belli bir yük geliyor. İşverene gelen bu yükün belli kısmının kamu tarafından alınması doğrultusunda, gerek Sosyal Güvenlik Primlerinde, gerekse diğer vergilerde belirli düzenleme yapmak suretiyle işveren üzerindeki yük azaltılabilir.  Dolayasıla her taraf memnun olmuş olur. Bir taraftan işveren, bir taraftan çalışanlarımız.

ORDU - Vali Sonel, işçilerle fındık topladı ORDU - Vali Sonel, işçilerle fındık topladı

ÇALIŞANLARIN MUTLU OLMASI…
Bu değerlere baktığımızda çalışanların mutlu ve memnun olması işveren açısından en önemli konudur. Çalışan mutlu olursa, yapmış olduğu işten işveren verim alır. Aksi takdirde verim alamaz. Bu bakımdan önemli olan çalışanların mutluluğu. Bu da almış oldukları biraz da maaşa bağlı. Arzu edilirki bu rakamlar daha yüksek seviyede olsun ama piyasa şartları da malum. Herkes bunu biliyor. İnanıyoruzki olabilecek en iyi rakamlarda bir anlaşma olmuştur. Belirlenen bu rakamın gerek işveren camiasına, gerekse çalışan ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.