61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon’un merkezde tarihi değeri en yüksek bölge olan Ortahisar Mahallesinde, Zağnos, Mimar Sinan ve Şehit Refik Cesur Caddesi ile Pertev Paşa Sokağını da içine alan Cephe Yenilemesi Projesi hayata geçirilecek.
Hisarkent adı verilen proje, bugün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliği ile geçti.
Projeye göre; Ortahisar Mahallesi, Zağnos, Mimar Sinan ve Şehit Refik Cesur Caddesi ile Pertev Paşa Sokak üzerinde bulunan yapılaşmaya yönelik görüntü kirliliği oluşturan binalar kent estetiğine uygun hale getirilerek Cephe Yenileme, Çevre Tanzimi ve Özel Aydınlatma Çalışması gerçekleştirilecek.

DOĞU KARADENİZ KALKINMA AJANSI DESTEKLİYOR
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek proje kapsamında Trabzon merkezde turizm ayrı bir destinasyon oluşturulması hedefleniyor.

YÜZDE 50 MÜLK SAHİBİ, YÜZDE 50 BÜYÜKŞEHİR
İlgili caddelerdeki binaların cephe çalışmalarının toplam maliyetinin yüzde 50’sin Büyükşehir Belediyesi, yüzde 50’sinin de mülk sahipleri tarafından karşılanacağı kaydedildi.

220 BİNADAN 42’Sİ TARİHİ DEĞERE SAHİP

Cephe Yenilemesi yapılacak alanda toplamda 220 bina bulunduğu kaydedilirken bunların 42 tanesinin ise tarihi değeri bulunduğu ifade edildi. Tarihi değeri bulunan bu 42 binadan ise sadece 18’inin tescilli olduğu geri kalan 24 tarihi binanın tescilsiz olduğu öğrenildi.