61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaptığı HES Projeleri ile belediyeye yıllık gelir sağlayacı projeler gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda ilk olarak; Araklı İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi ve yapımı tamamlanan 200 KV Mikro HES ile yıllık 7 Milyon TL’lik bir gelir elde edilecek.

Trabzon Üniversitesi Senatosu’ndan deprem ile ilgili açıklama! Trabzon Üniversitesi Senatosu’ndan deprem ile ilgili açıklama!

Esiroğlu İçme Suyu Arıtma Tesisinde yapımı tamamlanan 2270 KVA HES ile aylık 5 Milyon 800 bin TL, yıllık olarak ise tasarruflarla 70 Milyon TL’lik bir gelir sağlanacak. 

Büyükşehir Belediyesi ayrıca Arsin İçme Suyu ve İçme Suyu paket Arıtma Tesisi İkmal İnşaatında ise 2 adet HES yapacak.

Bu HES’lerden birinin yapımına başlarken, toplamda 286 KV Gücünde olacağı yıllık da 10 Milyon TL ek gelir sağlanacağı belirtildi.
Büyükşehir Belediyesi aynı hat üzerinde ikinci bir HES için de, başvuru sürecini tamamladı. İlbank A.Ş.’den onay gelmesi durumunda burada da 497 KV Saat kapasiteli 2. Bir HES yapılacak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise yapılacak HES’lerin çevreye zararının olmadığına dikkat çekerek, “Bizim HES’lerimiz tesislerin içinde olduğu için, çevreye her hangi bir olumsuz etkisi olan tesisler değil. Son derece çevre dostu tesisler” diye konuştu.