Geçtiğimiz günlerde Trabzon Fatih Devlet Hastanesi’nde bir hasta ve hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan ve yaralanan meslektaşları için bir araya gelen doktorlar basın açıklaması yaptı. 

Trabzon Fatih Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen Trabzon Tabip Odası, HEKİM-SEN, Hekim Birliği Sendikası birleşerek meslektaşlarına destek verdiler. 

Sağlıkta şiddetin son bulmasına destek olmak ve bu konuda kararlı olduklarını dile getiren Hekim Birliği Sendikası Trabzon İl Temsilcisi  Hüseyin Ak, “Fatih Devlet Hastanesinde meslektaşımız, görevi başında darp edilmiş, ciddi bir ameliyat geçirmiştir.

“HEKİME UZANAN CANİ ELLER SERBEST KALDI”

Ortahisar Belediyesi Büyükşehir'i mahkemeye verdi Ortahisar Belediyesi Büyükşehir'i mahkemeye verdi

Ak, “Hekime uzanan cani eller ise serbest bırakılmıştır. Trabzon Hekim Camiası olarak, derin üzüntü içindeyiz. Son zamanlarda kamuya ait sağlık tesislerinde, hastanelerinde sağlıkta şiddet haberleri sıklaştı. Bu da şunu gösteriyor ki Sağlık Bakanlığımızın şiddete yönelik önlemleri halen  çok yetersiz kalmaktadır. Bu konuda daha ciddi ve caydırıcı tedbirlerin alınmasını, Şiddet Yasasının Türk Ceza Kanunu’na dahil edilmesini ve diğer maddi cezai yaptırımların eklenmesini istiyoruz.

“SAĞLIKTA ŞİDDETE ÇÖZÜM BULUN”

Sağlıkta şiddeti uygulayanın en az 6 ay sağlık güvencesinin iptal edilmesini istiyoruz. Örgün Eğitim sistemine sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik derslerin dahil edilmesini talep ediyoruz. Bununla birlikte Sağlıkta Şiddette görülen tüm yanlış idari yaptırımların, bu durumu ortaya çıkarabilecek (sendikamızca da tespit edilen) nedenlerin ortadan kaldırılması ve bir şiddet eylemi sırasında güvenlik önlemlerinin hazır bulundurulmasını acil talep ediyoruz.” İfadeleriyle sözlerini noktaladı.

61Saat Haber Servisi - 

Whatsapp Image 2024 07 08 At 12.06.50Whatsapp Image 2024 07 08 At 12.06.52

Editör: Hasan Tüncel