61SAAT HABER SERVİSİ - Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde düzenlenen törene Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Coşkun Şahin, Paris61 Derneği Başkanı Avni Başkan ve vatandaşlar katıldı. 

2020 YILINDA İŞ KAZASI GEÇİRDİM AMA… 
Törende ilk olarak özel bireyler adına Nedim Reis konuştu. 2020 yılında iş kazası geçirdiğini ifade eden Reis, “2020 yılında iş kazası geçirdim. Kazadan sonra bu zamana kadar hiç kendimi bırakmadım. Bu güzel, günümüzde bizi çok onura ettiniz. Belediye tarafından sunulan bu hizmetin, bizlerin sosyal hayata katılımında, başkasının desteğine ihtiyaç duymadan günlük işlerimizi yapmakta önemli katkısı olacak” dedi. 

“ÇOK DUYGULANDIM”
Paris61 Derneği Başkanı Başkan ise, “Şu an karşılaştığım manzara ile gerçekten çok memnun kaldım. Bu hizmeti sizlere getirebildiğimiz için ben ve yönetimdeki arkadaşlarım aşırı derecede duygulandırdı. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Mumcu da , “Bugün burada çok anlamlı tören için bulunmaktayız. 90 özel birey kardeşlerimize akülü araçlarını teslim töreninde buluşmaktayız. Bu çok anlamlı bir tören” derken ardından AK Parti hükümeti tarafından engelli vatandaşlar için çıkarılan yardımları sıraladı. 

210 - 30 SENE ÖNCE AVRUPA’YA GİTTİĞİMİZDE…
Törende son olarak ise, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu konuştu. Zorluoğlu, özetle şu ifadeleri kullandı: Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin önemli ölçütü, engelli vatandaşlara sağladığı imkanlar ve kolaylıklardır.
Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetinde Türkiye’de gerçekleştirilen hizmetler, sağlanan imkanlar hakikaten takdire şayandır.
20 - 30 sene önce Avrupa’ya gittiğimizde orada engelli vatandaşlara sağlanan imkanlara gıptayla bakardık. Bugün çok önemli dokunuşlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 

1100 CİVARINDA ENGELLİ ARAÇ TAMİR EDİLDİ
Biz de Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak her daim sizlerle beraberiz. Bu şehri inşallah el birliği ile engelsiz Trabzon haline el birliği ile getireceğiz. 

Engelli araçlarla ilgili atölye kurduk. Şu ana kadar o atölyede 1100 civarında engelli aracı tarafımızdan alındı, tamir edildi ve tekrar sizlere, engelli kardeşlerimize teslim edildi.
Küçük bir iş gibi görünüyor ama bunun sizler için ne kadar önemli bir hizmet olduğunun farkındayım. Sizin elinimiz kolunuz olan bu araçlar süresi içinde tamir edilmezse, evin içinde bile hareket edemez hale geliyorsunuz. Bu çok önemli bir hizmetti.
Engelsiz taksi uygulamamız… Önemli bir işi olan engelli kardeşimiz telefonla bize ulaştığında evinden bu taksimizle alıp, gideceği yere götürüp tekrar onu barınıyoruz. 

ENGELLİ VATANDAŞLAR ATATÜRK KÖŞKÜ’NÜ ZİYARET EDEBİLECEKLER
Araç sayısını da bu sene arttırıyoruz.
Engelsiz yaşam akademisi var. Konaklarda güzel tesisimiz var. Orada 70 - 80 tane engelli genç evladımızı sabahtan akşama kadar eğitmeye ve onlarla hoş vakit geçirmeye çalışıyoruz.
Bütün çalışmalarımızda, alt yapı ve üst yapı çalışmalarımızda benim arkadaşlarıma söylediğim bir şey var. Mutlaka her bir çalışmayı bundan engellilerin nasıl yararlanabileceğini düşünerek gerçekleştireceksiniz. Bir kaldırım yaparken, yol yaparken buradan engelli vatandaşlarımız nasıl yararlanacak.
Bu bizim olmazsa olmazımızdır.
Atatürk Köşkü’nde ciddi restorasyon yapıyoruz. Engellilerin oraya girmesine olanak sağlayacak imkan yoktu. Gittiğimde gördüm, arkadaşlara da gereken talimatı verdim. Orası restore edildiğinde artık engelli kardeşlerimiz oraya rahatlıkla girebilecek ve ziyaret edecekler”

Başkan Murat Zorluoğlu, Paris61 Derneğine ve bağışçılara teşekkür ederken, 90 tane daha Akülü Aracın Almanya’dan da geleceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, tören daha sonra plaket takdimi ile devam etti.

Törende 90 akülü engelli araç ve 20 tane de tekerlekli sandalyenin dağıtımı gerçekleştirildi.