Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, mevsimlik tarım işçisi olan eniştesi Saddam Duman'ı tabancayla öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan Murat K. ve avukatı katıldı.

"Konutu terk etmeme" adli kontrol şartıyla ile yargılanan maktulün eşi S. Duman ise duruşmaya, Ankara Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, tutuklu sanık Murat K.'ın cezai ehliyet raporunun istenmesini ve sanıkların mevcut halinin devamını talep etti.

Sanık Murat K., savunmasında, mütalaayı kabul etmediğini belirterek, "Söyleyeceğim yoktur, tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Maktulün eşi S. Duman ise "Mütalaaya diyeceğim yoktur. Benim ve kardeşimin hiçbir kusuru yok. İkimizin de beraatine karar verilmesini talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olayın geçmişi

Avrasya Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Füsun Terzioğlu göreve başladı Avrasya Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Füsun Terzioğlu göreve başladı

Bitlis'te yaşayan Mehmet Salih K., Aralık 2020'de damadı Saddam Duman'ın kardeşi Fettah Duman ile aralarında çıkan tartışma sonrası öldürülmüştü.

Olaydan bir süre sonra mevsimlik işçi olarak Trabzon'un Of ilçesine gelen Saddam Duman, 12 Ağustos 2021'de kayınbiraderi Murat K. tarafından sokakta tabancayla vurularak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Gözaltına alınan Murat K. hakimlikçe tutuklanmış, kendisine yardım ettiği öne sürülen kardeşi .S Duman ise "konutu terk etmeme" şartıyla salıverilmişti.