Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Erhan yaklaşan fındık sezonu öncesinde değerlendirmelerde bulundu.
Sonnokta Gazetesine konuşan Erhan, “Fındık bu sezon bahçede gayet iyi durumda. Devletimizi de bu ortamda vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Devletimiz fındık fiyatında gereğini yapacaktır” diye konuştu.

Trabzonsporlu eski yöneticinin acı günü Trabzonsporlu eski yöneticinin acı günü

FINDIK FİYATI 60 TL’DEN AZ OLMAMALI

Giresun Ziraat Odaları İl Komisyon Başkan Yardımcısı Burhan Okursal ise fındık fiyatı konusunda açıklama yaparak, “Üreticilerimizin açıklanacak fındık taban fiyatı beklentisi yüksek. Fındık taban fiyatında en kötü durumda bile geçtiğimiz yıl ki 3,5 dolar seviyeleri korunmalı, fındık fiyatı 60 TL’den az olmamalıdır” dedi.

SERBEST PİYASADA 39 TL’YE KADAR ÇIKTI

Fındık fiyatlarına bakıldığında ise bu dönem özellikle enflasyonla birlikte fındık fiyatlar 39 TL’ye kadar çıkmıştı.

Geçen sene ise fındık fiyatları ise Giresun Kalite Fındık 27, Levant Kalite Fındık 26,5 Lira olarak açıklanmıştı. TMO’da bu fiyatlardan fındık satın almıştı.

MEMNUNİYET FINDIK VE TARIM ÜRÜNLERİNDE DEVAM EDECEK

Ancak geçen seneye göre enflasyonun yüzde 70’ler civarında artmasıda fındık fiyatlarının bir hayli yükseleceğine işaret ediyor.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “"Tarımda da daha çok teşviklerle çiftçimizin ve üreticimizin yanında yer alacağız. Çay ve buğday fiyatını açıkladığımızda üretici kesimde büyük bir memnuniyet yarattı. Bu, fındık ve tarım ürünlerinde de devam edecek." demişti.