Karadeniz’in en büyük ikinci şehri olan Trabzon, 4 bin yıllık geçmişi, muazzam doğal güzellikleri ve eşsiz tarihi mekanları ile herkesin görmesi, gezmesi gereken yerlerden biridir. Trabzon’u gezmek için ne kadar fazla zaman ayırırsanız ayırın, yetmeyecek! Çünkü görülmeye ve keşfedilmeye değer yerlerin sayısı tahmin ettiğinizden çok daha fazla! Sizin için, rotanızı bu muhteşem kente çevirdiğinizde öncelikle nereleri gezmeniz gerektiğine dair bir liste hazırladık. Hazırsanız, listemize başlayalım…

  • Uzungöl

Uzungöl sadece muhteşem bir doğa ve göl manzarası sunmakla kalmıyor. Bu bölgenin 2004 yılında ‘’Çevre Koruma Alanı’’ ilan edilmesinin nedenlerinden biri 60’tan fazla endemik bitki türünü barındırıyor olmasıdır. Aynı zamanda 250’den fazla kuş türü ve onlarca memeli türünün yaşam alanı olması da önem taşıyor.

Uzungöl’de yaz mevsiminde kano, deniz bisikleti ya da sandallarla gezme imkanı mevcut. Trekking ve ATV turları da yapılıyor. Son yıllarda yamaç paraşütü etkinlikleri de düzenlenmeye başladı ve bu harika manzarayı kuş bakışı izleme şansını da yakalamak mümkün oluyor. Eğer doğru zamanda ziyaret ederseniz, bölgede düzenlenen şenliklere katılma fırsatınız da olur.

  • Akçakale

Muhteşem bir plaja sahip olmasıyla bilinen ve yemyeşil doğa manzaraları ile görenleri kendine hayran bırakan Akçakale, Trabzon’un en kıymetli yerlerinden biridir. Bundan 9 asır öncesinde inşa edilen Akçakale Kalesi de ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden biri. Bu kaleye çıktığınızda sizi karşılayacak olan büyüleyici manzaraya hayran kalacaksınız. Bu arada Sera Gölü, Kayabaşı Tabiat Parkı ve Hıdırnebi Yaylası da Akçakale’de yer alıyor. Böylece yaz mevsiminde bile serin bir ortamda zaman geçirmenin keyfini sürebilirsiniz.

  • Sürmene

Trabzon’un turistik anlamda lokomotif bölgelerinden biri de Sürmene’dir. Burada M.Ö. 5000 yılında inşa edildiği tahmin edilen manastırlar, tarihi evler, kiliseler ve antik eserleri görme şansını elde edebilirsiniz. Osmanlı döneminde inşa edilen ve cumbalı olmasıyla ön plana çıkan tarihi Sürmene evleri ise hayatınızın en keyifli gezintilerini yapmanızı sağlayabilir. Özellikle kendini farklı bir atmosferde hissetmek isteyenler için Sürmene en doğru tercih olacaktır. Sürmene’nin ahşap oymacılığı ile ünlü olduğunu da bilmeyenler için aktarmış olalım.

  • Akçaabat

Kent merkezine sadece 13 km uzaklıkta bulunan Akçaabat, nüfusu en kalabalık olan semttir. Çam ağaçlarının arasında inşa edilmiş olan Osmanlı evleri, mutlaka görmeniz gereken eşsiz mimarisiyle görenleri büyümeyi başarıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Çalköy Mağarası da bu bölgede yer alıyor. Karadeniz’e düzenlenen turların vazgeçilmez gezi noktalarından biri olan Akçaabat’ta gezilmeye değer doğal alanlar ve tarihi yerler de var. Bu bölgeyi keşfetmeden Trabzon’dan ayrılmayın!

  • Tonya

Çam ormanlarının arasına adeta gizlenmiş olan Tonya, Karadeniz’e kıyısı olmayan tek ilçe ve sıra dışı güzelliği ile turistik yerlerden biri olmayı başarmış. Yayla kültürünü tanımak ve serin yaylalarda yürüyüş yapmak isteyenler rotasını Tonya yönüne çeviriyor. Çünkü Sazalan Yaylası ve Erikbeli Yaylası bu bölgede yer alıyor. Tonya’da kampçılık, dağ bisikleti turları ya da trekking gibi etkinliklere ilgi duyanlar için farklı zorluk derecelerinde olan parkurlar var. Ayrıca Bungalov evlerde konaklama imkanının da olduğu tüyosunu verelim.

  • Çaykara

Mavi ile yeşilin en güzel buluşmasına tanıklık etmenizi sağlayacak ender bölgelerden biri Çaykara’dır. Ön bölümü Karadeniz ile çevrili, arka bölümü ise sık çam ormanlarıyla çevrili olan Çaykara manzara tutkunlarına adet bir mıknatıs gibi kendine çekiyor. Bu arada Haldizen Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Kacet Yaylası gibi kentin en önemli yaylaları bu ilçede yer alıyor.

  • Ortahisar

Biraz da kent merkezinde gezmek isterseniz sizlere önerimiz Ortahisar olacak. Çünkü turistik yerler arasında bulunan Trabzon Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Trabzon Kalesi, Küçük Ayvasıl Kilisesi ve Çarşı Cami bu semtte yer alıyor. Karadeniz bölgesinin simgelerinden biri haline gelen evlere de rastlayabilir ve aynı zamanda bu bölgenin kültürünü her detayda net bir şekilde görebilirsiniz. Dolayısıyla Trabzon’a gidenler Ortahisar’ı ziyaret etmeden dönmemeli!

Evet, Trabzon gerçekten görülmeye değer birçok yer barındırıyor içerisinde. Trabzon’a en kolay şekilde ulaşmanın yolu ise Trabzon uçak bileti satın almaktır. Uçak biletini en uygun fiyata satın almanın yolu da Pegasus internet sitesini ziyaret etmektir! İndirimli Trabzon uçak biletlerine göz atarak size uygun bir tarihi seçebilir ve keyifli bir seyahat süreci yaşayabilirsiniz. Bu arada Pegasus kaçırılmayacak fırsatlar ve avantajlar içeren uçuş paketi seçenekleri de sunuyor. Bilet almadan önce uçuş paketlerine göz atarsanız bu avantajlardan da faydalanmış olursunuz!