61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon’da 4 yıldır Sedef Hastalığı ile mücadele eden 25 yaşındaki Orçin Eminağaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesinde uygulanan yeni nesil tedavi sayesinde bu hastalıktan kurtuldu.
aha önce kortizonlu kremler sürerek Sedef Hastalığı Tedavisi alan Eminağaoğlu, yaralarında yaşanan artış sonrasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine başvurdu.

Dâhili Tıp Bilimleri Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Baykal Selçuk tarafından yapılan değerlendirmede, hastalığın “şiddetli” seviyede olduğu tespit edildi. 

Hastaya, yeni nesil tedavi yöntemlerinden olan biyolojik ajan (ilaç) uygulandı.

Yaklaşık bir yıl boyunca tedavisi devam eden Eminağaoğlu’nun tüm yaraları temizlendi. 

Üç ayda bir kontrole gelmesi istenen Eminağaoğlu, almış olduğu tedaviden son derece memnun olduğunu dile getirdi. 

14-4

SOSYAL HAYATINI ETKİLİYORDU

Hastalığı çok ciddi bir şekilde geçirdiğini ifade eden Orçin Eminağaoğlu ”Hastalığım, sosyal hayatımı ve giyimimi etkiliyordu. Hasta olduktan sonra ilk kez bu yaz kısa kollu tişört giyebildim. Kendimi hem psikolojik hem de sağlık açısından çok iyi hissediyorum. Bu hastalığı olanlar kesinlikle erken dönemde bir dermatoloğa başvursunlar. Ben, hastalığım ciddileştikten sonra dermatoloğa başvurdum. Birçok farklı tedavi yöntemi önerenler oldu. Hatta “ayı yağı” önerenler bile oldu. Azerbaycan’da petrol tedavisi önerenler oldu. Kesinlikle bu tür tedavilerden uzak durulsun. Ben uzman dermatologlar sayesinde şifa buldum.“ dedi.

13-3

AĞIR VAKALARDA, VÜCUDUN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KAPLAYABİLİR

Doç. Dr. Leyla Baykal Selçuk ise “Sedef hastalığı genellikle erken yetişkinlikte ve gençlikte görülür. Çoğu hastada, cildin sadece birkaç bölgesi etkilenir. Ağır vakalarda hastalık, vücudun büyük bir bölümünü kaplayabilir. Hastalık süresince beyaz kepekli yaralar zaman içerisinde iyileşebilir veya tekrar geri gelebilir. Hastalık bulaşıcı değildir; stres ve enfeksiyonlar, hastalığın gelişiminde ve alevlenmesinde önemli yer tutar. 

12-9

SADECE DERİ DEĞİL, EKLEMLERİ DE ETKİLEYEBİLİR

Türkiye'nin deniz salyangozu ihracatı 3,2 milyon doları aştı Türkiye'nin deniz salyangozu ihracatı 3,2 milyon doları aştı

Sedef hastalığı sadece deriyi değil eklemleri de etkileyebilir. Eklem ağrılarına ve hasara yol açabilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavisi önemlidir. Tedavisinde; topikal (krem) tedavileri, ışık tedavisi, sistemik tedaviler ve biyolojik ajanlar kullanılabilir. Bu hastamızda olduğu gibi özellikle biyolojik ajanların tedaviye girmesi ile yaralarda neredeyse tam iyileşme sağlanmakta ve bu iyileşme sürdürülebilir olmaktadır. Tedavinin yetersiz ve hastalığın uzun süreli olması, yaraların görünür alanlarda olması durumunda hastaların sorunları artmakta; toplumdan kaçınma, yalnızlaşma, depresyon, anksiyete gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür psikolojik sorunlar, alkol alımı veya aşırı yemek yeme gibi bozuklukları tetikleyerek obezite ve metabolik hastalıkların önünü de açabilmektedir. Bu nedenle hekim ve hasta iş birliği çok önemlidir. Biz, gerekli durumlarda Psikiyatri, Romatoloji ve Kardiyoloji Bölümü ile de iş birliğine gitmekteyiz.” Diye konuştu. 

11-8