61SAAT HABER MERKEZİ - Trabzon Tarım İl Müdürlüğü, il Genelinde yatırımcıların destek alması için çalışmalarına devam ediyor. 

Bu kapsamda; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı (KKYDP) kapsamında yüzde 50 hibeli projelerin sözleşmesinin imzalanma töreni bugün Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapıldı. 

92 MİLYON TL’LİK HİBE

Desteklemeye hak kazanan 32 işletmeden bir kısmının katıldığı törende konuşan Trabzon Tarım ve Orman Müdürü İsa Kaplan, neredeyse 92 Milyon TL tutarında hibe desteği sağlayacaklarını söyledi. 

Kaplan, “Trabzon'da tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması amacına yönelik küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi programı kapsamında alınan başvurularda önemli artış yaşandı.

37 BAŞVURUDAN, 32’Sİ ONAYLANDI

Bakanlığımız tarafından 2006 yılından beri uygulanan kırsal kalkınma yatırımları destekleme programında geçmişe oranla büyük artış sağlanarak, içinde bulunduğumuz 2024 yılında 37 başvuru gerçekleşti. Bakanlığımız tarafından onaylanan proje sayısı ise otuz iki oldu” dedi. 

Trabzon'a 3. GES kurulacak! Ahmet Metin Genç'in 2. olacak.. Trabzon'a 3. GES kurulacak! Ahmet Metin Genç'in 2. olacak..

Yapılan ziyaretlerle yatırımların teşvik edilmesini sağladıklarına dikkat çeken İl Müdürü Kaplan, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yoğun çalışmalar neticesinde ildeki bütün işletmeler, organize sanayi bölgeleri, meslek örgütlerini ziyaret ederek programın etkili bir şekilde anlatılıp yatırımların teşvik edilmesi sağlandı.

UYGULAMAYA GEÇECEK PROJELERİN TUTARI 190 MİLYON

İl Tarım ve Orman Müdürümüzün çalışmaları neticesinde, Bakanlığımız tarafından onaylanan otuz iki proje ile ilimize, 91.474.867 TL tutarında hibe desteği sağlanacaktır. Bu kapsamda uygulamaya geçilecek projelerin toplam tutarı 190.204.384 TL olurken, bu yatırımlar neticesinde tahminen 352 kişinin de istihdam edilecektir.

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"nin yürürlüğe girdiği bu dönemde, birçok alan tasarruf kapsamına dahil edilirken, tarım sektörünün bu paketten etkilenmeyecek olması önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı. 

Açıklamaların ardından hibe almaya hak kazanan yatırımcılarla sözleşme imzalandı.

Kaynak: 61SAAT HABER MERKEZİ