61SAAT HABER SERVİSİ - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 2021’in Ağustos ayında gerçekleştirdiği Bayburt ziyaretinde, vatandaşlarla partililer arasında yaşanan kavga Bayburt Asliye Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı.

Akşener’in Bayburt’ta esnaf ziyareti yaptığı sırada vatandaşlarla partililer arasında arbede yaşanmış bu arbede de S.D. isimli vatandaşın burnu kırılmıştı. Oluşan arbedeyi güvenlik güçleri araya girerek sonlandırmıştı. 

İLK ETAPTA ŞİKAYETÇİ OLMADI
Olayda burnu kırılan Soner D. İsimli vatandaş ilk olarak şikayetçi olmazken, daha sonra kararından vazgeçerek mahkemeye, açılan kamu davasına katılma talebinde bulundu.

BEN ONA YUMRUK ATMAYA ÇALIŞIRKEN, POLİSLER BİZİ AYIRDI
Soner D. Mahkemedeki ifadesinde, “Olay günü İYİ Parti Genel başkanının konuşmasını izlemek üzere bir kalabalık toplanmıştı. Ben bu kalabalığın neden toplandığını en başta anlamadığım için merak ederek oraya gittim. İsmini bilmediğin bir şahıs Cumhurbaşkanımıza küfretti. Ben ona tepki gösterince bana da “O… Ç…” diyerek küfretti. 
Ben ona yumruk atmaya çalışırken, polisler bizi ayırdı. Bu esnada sanık benim burnuma kasıtlı olarak yumruk attı” ifadelerini kullandı. 

YUMRUK ATMADIM! 
İYİ Parti Trabzon İl Başkan yardımcısı E.D. ise, iddianamede üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. Kendisinin Trabzon İl Teşkilatında, Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını hatırlatan Çakıroğlu, “Olay günü Meral Akşener, Bayburt’a geldiği için bir organizasyon düzenlendi. Meral Akşener, esnafları gezerken Soner Develi İsimli şahıs “Alın bu sinkaf ettiğim kadını” şeklinde ve çok ağır şekilde hakaretlerde bulunanca biz müdahale etmeye çalıştık.

Bu esnada bizlere de tehdit ve hakaretler savurmaya başladı. Benimle birlikte olan diğer şahıslarda Soner Develi’yi oradan uzaklaştırmaya çalıştık. Ben Soner Develi’ye yumruk atmadım. Sadece oradan uzaklaştırmak için iteledim. Bu sırada elimin Soner Develi’nin yüzüne denk gelip gelmediğini bilemiyorum. Ancak Soner Develi’ye başka şahıslar vurmuş olabilir. Çünkü çok karışık bir ortama vardı” dedi. 

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında ise, yapılan yargılama, toplanan deliler ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; tanığın üzerine atılı kasten yaralama suçunu haksız tahrik altında işlediği ifade edilerek cezalandırılmasını istedi. 

HAPİS CEZASI, PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ
Mahkeme E.Ç. hakkında ilk olarak kasten yaralama suçunu işlediği gerekçesiyle ilk olarak 1 yıl hapis cezası verirken ardından vücutta kemik kırığı oluştuğu için cezayı 1 yıl 1 aya yükseltti. Daha sonra olayın haksız tahkik altında işlendiğine karar veren mahkeme cezayı 9 ay 22 güne indirirken, E.Ç.nin duruşmadaki hal ve tavırları lehine takdir indirimi uygulanarak ceza 8 ay 3 güne düşürüldü. Mahkeme son olarak, 8 ay 3 günlük hapis cezasını, 4 bin 869 TL para cezasına çevirdi.