Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Trabzon'da meydana gelen Pegasus Hava Yolları'na ait uçak kazasıyla ilgili bir açıklama yaparak, 8 Aralık 2023 tarihinde bazı internet sitelerinde ve yazılı-görsel medyada yer alan, 13 Ocak 2018 tarihinde Trabzon'da meydana gelen uçak kazasına ait olduğu iddia edilen kokpit konuşmalarının kaydının yayınlandığına dair gözlemlere değindi.

Açıklamada, kokpitte geçen konuşmaların kaydedildiği cihazın (CVR) verilerinin şifreli olduğu ve deşifre işleminin ilgili uçak üreticisi ve yetkili heyet nezaretinde yurtdışında gerçekleştirildiği, bu verilerin yetkili kaza inceleme merkezinde muhafaza edildiği ifade edildi. Herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma durumunda ise ilgili makama sadece konuşmaların yazılı deşifresinin sunulduğu belirtildi.

Trabzon’da uçak, denize düşmekten son anda kurtulmuştu! Yaşanan dehşetin ses kayıtları ortaya çıktı

Takla atan araç 50 metre sürüklendi! Takla atan araç 50 metre sürüklendi!

Açıklamada, ifşa edilen içeriklere ihtiyatla yaklaşılması gerektiği vurgulanarak, Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ve Türk Ceza Kanunu'na göre "gizli" olan bilgi ve belgelerin ifşasının suç olduğu hatırlatıldı. Bu nedenle, söz konusu haber ve içeriklere itibar edilmemesi gerektiği kamuoyuna saygıyla bildirildi.

TALPA Yönetim Kurulu, açıklamasını şu şekilde tamamladı: "Bu nedenle, söz konusu haber ve içeriklere itibar edilmemesini saygı ile kamuoyuna bildiririz. TALPA Yönetim Kurulu."