61SAAT HABER SERVİSİ - Tüm dünyada baş gösteren kuraklık tehdidine karşı ülkeler su kullanımına kısıtlama getirirken su zengini olarak bilinen Doğu Karadeniz Bölgesi’nde aslında hiç de tahmin edildiği gibi değil.

Trabzon’da vatandaşların bilinçsizce su kullanımı, sıcaklık ve artan nüfus kuraklığı da beraberinde getiriyor.

Trabzon'da iş yerine 4 kurşun... 3 kişi yakalandı! Trabzon'da iş yerine 4 kurşun... 3 kişi yakalandı!

Yıllardır tekrarlanan, Kuraklık ve aşırı sıcakların giderek daha sık ve uzun sürelerle görüleceği uyarılarının ardından iklim değişikliğinin olumsuz etkileri başta güney Avrupa olmak üzere tüm dünyada net şekilde görülüyor. Termometrelerde rekor seviyelerin görüldüğü bu yaz, pek çok ülkede çim sulamaktan araba yıkamaya su kullanımı katı şekilde sınırlandırıldı.

Türkiye’de su sezgini olarak bilinen Karadeniz Bölgesi’nde de kuraklık alarm veriyor. Trabzon’da sıcaklığa bağlı olarak kaynaklardaki su miktarlarının azalmasına özellikle yaz aylarında artan nüfusun da eklenmesiyle su temininde büyük sorunlar yaşanabiliyor.

Tüm bu olumsuzluklara tarımsal sulama da eklenince ‘Su zengini’ diye bilinen Trabzon’da hanelerde su sesine hasret kalınıyor.

Kuraklığın engellenmesi için TİSKİ Genel Müdürlüğü bir çok yatırımı hayata geçirirken yaz aylarında artan sıcaklık ve nüfus nedeniyle kaynakların hızla tükendiği ifade ediliyor. TİSKİ Genel Müdürlüğü yetkililerinden yapılan açıklamada, “İlimizde hava sıcaklıklarının ve yaz aylarında yaşanan nüfus artışına bağlı aşırı kullanımın etkisiyle su kaynakları hızla kurumaktadır. Halkımıza daha sağlıklı su temin etmek amacıyla yaptığımız dev yatırımlar ve gece gündüz esaslı çalışmalarımız, yapılan bilinçsiz sulama yüzünden yeterli faydayı sağlamamaktadır. Halkımızdan istirhamımız suyun milli bir servet olduğu bilinciyle gereksiz ve amacı dışında kullanımların önüne geçmeleridir. Anlayışları için teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.