61SAAT HABER MERKEZİ - Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2024 Yılı Gelir Tarifesinde yer alan “Evsel Katı Atık Toplama, Taşıma, Aktarma ve Bertaraf Ücreti’nin revize edilmesi bugün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşüldü. 

Tartışmalara neden olan madde, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde CHP Grubunun itirazına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. 

‘İlçe Belediyesinin payı olan, Katı Atık Taşıma Ücreti’nin su faturasından çıkarılmasını ön gören maddeyle ilgili ilk olarak CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu konuştu. 

DANIŞTAY’IN KARARLARI VAR

Cüneyt Zorlu, “Önceden gündeme getirdik, sizin yoğun tepkinizle karşılaştık. Şikayetçi olan belediyelerimiz de var. Burada kendileri konu hakkında görüşlerini beyan ederler. Sizin döneminizde, Sayıştay’ın bir bulgusu vardı. Bu bulguya cevap vermişsiniz.. Danıştay’ın da 2 tane kararı var. 

“Çerkez Köy Belediyesi ile Tekirdağ Belediyesi arasında Danıştay’ın kararı var” 

Yine bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına Genel Müdürün yaptığı açıklama var. 

Atık su harcanan su üzerinden alınıyor. Sizen de onay verdiğiniz yöntemle ödeme şekli belirlendi ve bunun üzerinden tahsilat yapılmış. Bunun nimetinden faydalandınız. 

EMLAK VERGİSİ İLE TOPLANAMAZ

Sağlıklı toplanamayacağını biliyorsunuz. Emlak vergisi ile toplanamayacağının mümkün olmadığını biliyorsunuz. Harcanan su üzerinden bunun alınması en mantıklı çözüm. 

Buradaki amacınız Ortahisar Belediyesini özelimizde söylüyorum: Çalışamaz hale getirme.. Bütün ilçe belediyeleri bundan mağdur olacak. 

İlçe Belediyelerine aktarmak neden size zor geliyor. 

Mantıklı bir açıklama yapamadınız. 

TOPLAMDA ÖDENEN 90 MİLYON TL’LİK ÖDEME

‘Toplamayacağım’ demekten başka bir ey yapmadınız. Güç zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorum. Bu bizleri mağdur edecektir. Sizi kınıyorum. 
Ortahisar olarak toplamda 90 Milyon gibi ödememiz var. 

ÇTV ve Katı Atık gibi 3,5 Milyon gibi bir gelirimiz var. Yıllık 40 milyon gibi bir açık var. 

Sizin inadınız yüzünden, ne düşündüğünüzü de bilmiyorum. 

HUKUKA GİDİLECEK

Su faturaları düşürmek gibi amacınız var. Bunu halka şirin gözükmek için mi yapıyorsunuz, yoksa Ortahisar’ı zor duruma mı düşürmek istiyorsunuz. 
Sanıyorum siyasi nedenlerle bunu yapıyorsunuz. Bu doğru bir yöntem değil. Buradan Ortahisar’dan yaşayan vatandaşlarıma şunu duyurmak isterim: Tamamen siyasi bir yaklaşımdır. Ne kadar sağlıklı bir iletişim kurmak istesek de karşımıza kapı gibi dikildiniz. Bu kararı görmezden geçirmenizi isterim. Aksi takdirde hukukta arayacağız” dedi. 

GEÇMİŞTE SİZ DE ONAYLADINIZ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya ise, “Siz grup olarak toplanıp kendinizce gerekçelendirebilirsiniz. Bunu neden bizlerle paylaşmadınız. Belki bizim de ikna olabileceğimiz doğrudur diyebileceğimiz görüşme yaptınız. Bizim dışımızda toplanıp, karar vermişsiniz. Ortahisar adına ve ilçe belediyeler adına hayırlı olmayacak bir karar. Geçmişte sizde onayladınız ve arkasında durdunuz. Şimdi Büyükşehir’e geçince kendi aldığınız kararla reddedeceğinizi ve uygulamayacağını söylüyorsunuz. Bu karar alınırken müzakere yapılsaydı. Yasal yollardan hakkımızı arayacağımızı ifade ediyorum” diye konuştu. 

VERDİĞİNİZ KARARI DOĞRU BULUYORUM

Başkan Kaya: "Bu yasa ne vicdana, ne insanlığa, ne de ahlaka sığar" Başkan Kaya: "Bu yasa ne vicdana, ne insanlığa, ne de ahlaka sığar"

Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın, “Katı atık Bedeli su faturaları üzerinden toplanıyordu. Su faturası olmayanlardan toplanamıyordu. İlçe belediyeleri için kar olduğunu düşünüyorum. Katı atık her yerden topluyoruz. Diğer vatandaşlarımızdan da katı atık bedeli alma imkanı doğacak. İlçe belediyelerinin bundan daha kazançlı çıkacak. Verdiğimiz kararı doğru buluyorum… Köprübaşı’nda 1600 su abonesi var” dedi. 

CÜNEYT BEYİ KINIYORUM

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Burası meclis millet bize yetki verdi. Hak aramak gayet mantıklı davranış. Meclisin huzurunda, büyükşehir belediye başkanımızı kınamak, çok nahoş bir söz. Ondan dolayı da ben Cüneyt beyi kınıyorum. Talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Hakkınızı arayabilirsiniz. Ama Büyükşehir Belediye Başkanımızın burada meclisten kınanmasına karşıyım” dedi. 

YÖNETMELİĞE AYKIRIYSA, YARGI ORADA

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bu işleri algıyla yönetmek başka bir şey.. Bazı belediye başkanlarımız su faturası üzerinden devam etsin talebi olanlar da var. Ortahisar’a özgü bir karar alıyormuşuz gibi gündeme getirmeniz doğru değil. Ortahisar’ın da diğer ilçelerin de Katı Atık Toplama Hakkına her hangi bir müdahale söz konusu değil. Emlak vergisini topluyorsunuz, bunu da toplayacaksınız. 

Arkadaşlar su faturasında 40 tane bedel oluştu. ÇTV, KDV bir sürü bedel oluştu. Bunu toparlamak lazım. Su faturalarını toparlıyoruz. Gerekçem bu… 
O zaman da izah ettim. Şimdi de izah ediyorum. Hukuktan da görüşümüzü aldım. Bunun için yargıya gidersiniz, o hakkınız da var. Emlak vergisini topluyorsunuz, bunu neden toplayamıyorsunuz. Gerekçemiz de sabit burada.. 

Yönetmeliğe aykırıysa yargı orada.. 

Başkanı kanıyorum, güç zehirlenmesi, bize halkımız güç verdi o gücü kullanıyoruz. Ortahisar için siz de kullanıyorsunuz. Ortahisar7ı sadece yöneten siz değilsiniz. Bizim de yetki alanımızda. Orada da aynı şekilde davranacağız. Sanki sizin bir hakkınızı elinizden alıyormuş gibi algı oluşturmayın. O hak sizindir. O hakkı da usulüne uygun şekilde kullanırsınız. 

Bertaraf bedeli münhasıran büyükşehirindir. Toplama bedeli münhasıran ilçe belediyesinindir. 
Kına ve güç zehirlenmesi ifadelerinizi oturduğum konum itibariyle size iade ediyorum”

Kaynak: 61SAAT HABER MERKEZİ