61SAAT HABER SERVİSİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde bugün gergin anlar yaşandı. Mecliste Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkımlara neden olan deprem sonrasında Trabzon’da ki yapı stoğu ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullanıldı. 

İmar ve Bayındırlık Komisyonun maddeleri görüşülürken söz alan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “İvedilikle belediyelerin ve bizim de kentsel dönüşüm stratejik belgelerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hızla çıkartıp, dönüşümleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Yapılan inşaatların özellikle site tarzında inşaatların daha titizlikle denetlenmesi ve hassasiyetin en üst seviyede davranılması gerekiyor. Biz belediye olarak bunlara dikkat ederek daha güçlü bir şekilde önümüze bakacağız inşaallah” dedi. 

Ekim’in ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise, “Bundan sonra bunlara çok dikkat edelim. Bir hesap yaptım devletin 200 milyar dolarına malolacak. Bugün depremde iş adamı da ölmüş, futbolcusu, siyasetçileri de ölmüş. Deprem kişi felan bakmıyor. Bize çok büyük görevler düşüyor. Komisyona, belediye başkanımıza,.. Korkmayalım, bu işten taviz vermeyelim. İmar afları, tadilatları kaldıralım. Kendi, kendimize zulüm ediyoruz ondan sonra vahlanıyoruz” dedi. 

Şahin’in ardından ise AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı konuştu. Yaylalı, “Dünyada karada gerçekleşmiş en yıkıcı depremi yaşıyoruz şu anda.. Sadece şiddet açısından ölçmüyoruz. Depremin yıkım etkisini” dedi. 
Bu sırada Şahin, Yaylalı’nın “Teknik konuları konuşmayalım” şeklindeki sözlerine itiraz etti. Ve Mecliste bir anda sesler yükseldi. İki isim de karşılıklı sözlerini yükseltince araya Başkan Vekili Atilla Ataman girdi. 
Ardından Yaylalı sözlerini bitirirken Ataman yeniden Şahin’e söz verdi. Şahin, “Ben kolay kolay fereyan etmem. Ben spontene konuştum. Mustafa bey sözüne başlarken şöyle dedi: “Yeri değil bu teknik konuları konuşmak” aldı sazını eline. Dünyanın en büyük depremi değil. Bu büyüklükte depremler oluyor. 
Burada mühendis teknik konuyu konuşmayacaksa, İmar planlarına onay veren kişiler konuşmayacaksa daha bir şey demenin anlamı yok. Kızgınlığım bundan” dedi. 

Bunun üzerine Yaylalı bu sözün Şahin’e karşı söylenmediğini ifade ederek, “Televizyon ekranlarında belirterek, söyledim. Kamuoyunda tartışmamız gereken başka şeyler varken, herkes teknik konuları söylüyor diyerek söze girdim. 
8 şiddetinde deprem oldu. 8.2 şiddetinde de oldu. Karadan 40 km açıkta, 55 km derinde olmuş depremin yıkım etkisi farklı şekilde hesaplarız. Benim bahsettiğim yıkım etkisi ile ilgili.  Burada yanlış anlama varsa onu da tekrar söyleyim” dedi.