61saat Haber Merkezi - Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde katı atık entegre ve bertaraf tesislerinden yayılan kötü koku vatandaşı isyan ettirirken, konuyla ilgili daha önce defalarca uyarılarda bulunan muhalefet partisi milletvekilleri ayağa kalktı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, konuyu kendilerinin defalarca meclis kürsüsünden ve Trabzon’da gündeme getirdiklerini belirterek dikkate alınmadıklarını ancak ortaya çıkan bu feci tablo sonunda haklı olduklarının anlaşıldığını kaydetti. 
 

ÖRS: BALTA POPÜLİZM YAPIYORSUNUZ DEMİŞTİ
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs kendisinin bu tesisin ÇED raporu üzerinde oynama yapıldığını, insanların orada mağdur edildiğini defalarca söylediğini belirterek, “2019 yılında meclis kürsüsünden bu konuyu dile getirdim. Ama beni dinlemediler. O tesisi oraya yaptılar. Sıkıntılar üzerine oraya iki kez gittim. Bu kötü koku Yanbolu Vadisinde 16 köyü etkiliyor. Büyükşehir Belediyesinden tahsis edildiği andan itibaren bunun yanlış olduğunu mecliste söyledim. Ne yazık ki beni dinlemediler. AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise, ‘Bu tesis gayet güzel olacak, Siz Popülizm yapıyorsunuz’ dedi. Kimin popülizim yaptığı ortada. Şimdi oraya gidecek yüzleri yok. Kimin haklı olduğu ortaya çıktı. Nihayet bizim dediğimiz yere geldiler. Haklı olduğumuzu AK Partililer de kabul etti. Keşke uyarılarımıza zamanında kulak verseydiler. Keşke haklı çıkmasaydık. İnsanlar kokudan fındık toplayamaz hale geldiler” dedi. 

Trabzon'da özel gereksinimli çocuklar için beceri atölyesi açıldı Trabzon'da özel gereksinimli çocuklar için beceri atölyesi açıldı

KOKUYU HAVAYA PARFÜM SIKARAK GİDERMEYE ÇALIŞIYORLAR !
Artık çöp kokusundan Taşönü’nde kapıların, pencerelerin açılamaz hale geldiğinin altını çizen Örs, “Ben oraya gidip köydeki insanlarla görüştüm orada ne yazık ki vahşi depolama yapılıyor. Martılar geliyor. Vatandaşların evinin balkonuna bırakıyor. Verilen taahhütler yerine getirilmedi deniyor ama biz ses verdiğimizde o zamanlar kimse sesini çıkarmamıştı. Yanlış yaptılarsa yanlıştan dönsünler. Bizi dinlemediler. Şimdi ise kokuyu gidermek için havaya parfüm sıkıyorlar. Parfüm sıkarak kokuyu gidermeye çalışıyorlar. Böyle bir şey olur mu?” şeklinde konuştu. 

KAYA: ARAKLI BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM 
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da daha önce vatandaşların şikayetleri üzerine tesisin olduğu yere gittiklerini ifade ederek, “Manzaraya tanık oldum. Vahşi depolama yapılıyor. Birkaç makine ile temiz koku yayan cihazlar konulmuş ama kokuyu önlemek mümkün değil. Manzara insanların kabul edeceği bir manzara değil. Vatandaşlar yemek yiyemediklerini ifade ediyorlar. Felaket bir durum  var. Araklı Belediye Başkanı Sayın Recep Çebi geç kalmakla birlikte doğruyu söyledi. Mağdur etmeyeceğiz şeklinde taahhütler vermişlerdi. Fakat gelinen noktada pis koku çekilir gibi değil. Çöpleri martılar yayıyor. Yaşamak mümkün değil. Vatandaşa söylenenler asla yapılmadı. Hiçbir şekilde bizim mesajlarımıza duyarlı olunmadı. Gelinen noktada onlar da sessiz kalamadılar. Geç olmakla beraber belediye başkanına teşekkür ediyorum. Yüzlerce insan bizi aradı. İktidar yetkililerin kendilerini geçiştirdiğini söyledi. Belediye başkanı mağduriyetin sözcüsü olmuştur” dedi.  

ÖZEL ŞİRKETİN ARKASINDA SİYASİ DESTEK VAR !
Dünyanın birçok yerinde benzer tesislerin bulunduğunu kaydeden Kaya, “Ama bu tesislerin belli maliyetleri var. Vaat edilen işleri yapmanın külfetinden kaçmak için geçiştiriyorlar. Cennet bir beldeyi yaşanmaz hale getiriyorlar. Bunların nereden güç aldıklarını iyi sorgulamak lazım. İktidar desteği olmadan bu zulmü yapamazlar, iktidar içinden ortakları var. Biz ne kadar çok para kazanırsak o kadar iyidir anlayışı içindeler. Bu tesisi bir özel şirket yapıyor. Şirketin yapısı ve arkasında iktidarla iç içe olan isimler var. Bu kadar halkı mağdur edip cenneti yaşanmaz hale getirip tepkisiz kalınmasında siyasi destek var. Vatandaş aylardır feryat ediyor ama duyan yok. Yetkililerin harekete geçmesi tesis kapatmaya varacak işlemlerde bulunması lazım. Ama arkalarında siyasi destek var. Bundan güç alıyorlar” ifadelerine yer verdi.