Başkan İskenderoğlu, “Şehirimizin her türlü sorununu paylaşan değerli basın mensupları, önceliklere sizlere Trabzon’a düzenleyecek olduğumuz “Turizm Zirvesi” hakkında bilgi vermek üzere toplandık. 

Müsiad 170’e yakın şubesi ve 14bin civarında üyesi olan bir örgüt. Faaliyetleri arasında ülkemizin ihracatını artırma noktasında görev alıyor. İstanbul’da kurularak başladı. Ülke içindeki vizyonunu Amerika’dan Japonya’ya kadar çalışmaları mevcut. Biz de Trabzon şubesi olarak genel merkezimizden aldığımız misyon ve vizyon doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Trabzon kadim bir şehir. Şehrin en önemli unsurlarından birisi ticaret. Son yıllarda belli bir noktaya gelindi. Turizm konusu da son yıllarda ekonomiye katkı sunma noktasına geldi. Turizm artık hizmet ihracatı kapsamında değerlendirilir hale geldi. İnsanlar buraya döviz bırakarak katkı sunuyor. 

Müsiad olarak bizler turizmi sadece esnafın kazancı olarak görmüyoruz. Şehrin kalkınmasına da katkı sunacaktır. Biz bu ağı Trabzon’da Türkiye istişare toplantılarımız kapsamında Trabzon’dan Dünya’ya turizm zirvesi toplantısını düzenleyeceğiz. 1-2 Mayıs ayında düzenleyeceğimiz programın içeriği şu şekilde: Trabzonluyuz bi farkımız olsun 2 gün yapalım dedik. Bunu düzenlerken en çok dikkat ettiğimiz nokta şu oldu; bizim üyemiz olmasa dahi turizm işletmeleriyle görüştük, kamu kurumlarından bilgi aldık, sağlık turizmiyle alakalı çalışmalarımızı yaptık. İnanıyoruz ki bu şehirde çok iyi işler yapılacaktır. Bizimkide bizden önce yapılan işlerden bir kademe yukarıda olsun istiyoruz. Üniversitelerden hocalarımız ile istişarelerimizi tamamladık. Zirveye kadar izlenen yolun da zirve kadar kıymetli olduğunu düşünüyorum. 

Bu süreçte benim gözlemim, Trabzon’da yaşayan insanlarımız çok kaliteli ve kıymetli. Trabzon için daha çok çalışılmalı ve gayret gösterilmeli. Biz de bu kültüre kayık olarak katkı sunmak istedik. 

1 Mayıs’ta turizm konusunda belirlediğimiz başlıklar çerçevesinde 80’e yakının konunun uzmanı masa etrafında toplanacak ve şehrin sorunlarına çözüm önerileri getireceğiz. Programımızın ana teması çözüm odaklı programlar üretmek. Problemleri görüyoruz ve nasıl çözebiliriz. Şehre nasıl daha fazla turist çekebiliriz. Turizm dediğimiz zaman sadece turistlerin gelmesi değil, aynı zamanda o turistin katıldığı etkinlikler ve programlar da akla gelmelidir. 

Trabzon'da Çal Mağarası otoparkı için yeni gelişme! Trabzon'da Çal Mağarası otoparkı için yeni gelişme!

Trabzon sporla özdeşleşmiş bir şehir ama turizme de aktarmalıyız bu spor aşkını. Denizde, dağda, sahilde her yerde. 

2 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakan yardımcılarımızın katılımıyla, özellikle Trabzon’a gelme ihtimali olam ülkelerin büyükelçilerini de davet ettik. Tek hedefimiz körfez ülkeleri de değil. 

Trabzon’a gelen bir turist sadece Trabzon’da kalmıyor. Bu sebeple çevre illerimizdeki turizm önderlerini de davet ederek onların da fikirlerini alacağız.” İfadelerini kullandı. 

Nihat Yılmaz, “Biz Trabzon’da bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Biz sorunlara değil çözümlere kilitlendik. En kısa yoldan çözüm ve hedeflere ulaşmak istiyoruz. 1-2 Mayıs’ta yapacağımız bu etkinliğin çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim.“ dedi.