61SAAT HABER SERVİSİ 

MÜSİAD’ın Trabzon Şubesi’nin hazırladığı Hüseyin Avni Aker Stadyumu Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi bugün açıklandı.

Zorlu Grand Otel’de yapılacak olan ve projenin açıklanacağı toplantıyı bizzat MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan ve Başkan Yardımcısı Celil Hekimoğlu beraber yaptı. 

MÜSİAD Başkanı Ali Kaan Projenin Trabzon’a faydalı olacağını beliritip projede emeği geçenler teşekkür etti.

Projeyi hazırlayan Genç Müsiad üyesi Muhammet Kalkışım “Tesisimiz 62 dönüm üzerine kurulu dönümün içerisinde bir tane stadyumumuz var. Bir tane kapalı spor salonu var 2000 kişilik onun yanında salon sporlarına ev sahipliği edecek. Şehir merkezimizde pek bulunmayan 2 basketbol bir tane tenis kordu koyduk. Kültür merkezi projemize koyduk. Taşınması düşünülen tiyatromuzun arttıp kapasitesini tiyatro salonuda yer alıyor projemizde. Bir tane spor müzesini de buraya entegre etmeye çalıştık. Ulaşıma okullara yakın olması nedeniyle sanat merkezi oluşturduk. Şehirimizden simgesi haline gelemsi için kütüphanemizi koyduk. Trafik için bir, park sorunu için bir tane otopark koyduk içerisine.”

AVNİ AKER’DEKİ RUHU YAKALAYAMAZ

Celil Hekimoğlu “Trabzon için güzel bir projeyle karşı karşıyayız. Müsiad için çığır açacak bir proje.  Yavuz Selim Projesi çok zamandır gündemimizde. Ben bir spor kulübü sahibiyim. Yavuz Selim Sahasında top oynadım. Çok yöneticilik yaptım. Bu projeyi İstanbul’dan birine yaptırabilirdik. Ama Bu projeyi Trabzon’daki insanlar buranın anlamını bilmiyor. Bu bizim Trabzon’daki Yavuz Selim ve Avni Aker’deki ruhu yakalayamaz Bir sürpriz oldu. Bakan Soylu başkanlığında bir toplantı yapıldı. Benzer bir projenin Cumhurbaşkanımızdan onay aldığını öğrendik.

TRABZON’UN STADYUMA İHTİYACI VAR

5 Bin kişilik bir stadyum. Düşünülen projelerde, biz bu proje yapılsın istemiyoruz, sadece katkı sunsun istiyoruz. Bizim tek isteğimiz Trabzon’a güzel bir şeyler yapılsın.  Yıkılmayan yerler nostalji tamam ama Trabzon’a stadyum ihtiyacı var. Arafilboyu’nda bir stadyumumuz var taş düşüyor, Boztepe’deki sahamıza otel yapıldı… Trabzon’da spor sahası kalmıyor. Biz diyoruz ki Trabzon’a yakışır bir stadyum yapalım. Trabzon’da bakınız 5 tane profesyonel kulübümüz var. Bir 1461 Trabzon bakınız bu takım Trabzonspor’un geleceği. Ben tribünden gelen bir seyirci olarak söylüyorum. Hiçbir stadyum Yavuz Selim’in yerini tutmuyor. Orada sporcu daha motive olur. Burada yapacağımız gerçek bir stadyumdur bizim ihtiyacımız. Oradaki maçlara en az 5 bin taraftarla tıklım tıklım oynanır.

TRABZON’UN MERKEZİNDE BİR DAHA BULUNMAYACAK ALAN….

Trabzon’un merkezinde 60 dönüm arazi bulamayacağız. Her yer bina oldu. Trabzon’da kültür merkezi eksiği var ama bu yetmiyor. Kütüphane koyduk isteniyor. Tiyatromuz var. Trabzon’daki problemlerin çoğunu çözmüş oluyoruz. Altını otopark olarak düşünüyoruz. Sahayı sentetik yapacağız ki herkes faydanalanabilsin.

CUMHURBAŞKANIMIZ AÇIKLAMADAN ÖNCE HAZIRLADIK

Proje ile ilgili gelen sorulara cevap veren MÜSİAD Başkanı Ali Kaan “Biz bu projeyi yaparken Trabzon adına yaptık. Cumhurbaşkanımız konuşmadan önce bu projeyi hazırlamıştık. Büyükşehir Belediye Başkanınımıza da sunmuştuk. Proje süreside Cumhurbaşkanımızın onayından sonra olacak.”

AVNİ AKER YIKILMADAN DESTEK VERECEKTİNİZ

''Avni Aker’deki Bunu yaptığımız zaman ihtiyaca cevap veremeyeceğiz. artık Avni Aker’in ismini yaşatmalıyız. Artık Avni Aker yıkıldı yıkılmadan önce bu mücadeleyi verecektik. İsmini yaşatalım. Oradaki birkaç taşı bırakarak yaşatamayız. Tabi daha iyi bir görüş vardır buna saygı duyarız. Ama Avni Aker Stadyumunun sınırlarında buradaki stadyumu yaptık. Bu projeyi Bakanımıza sunacağız. Cumhurbaşkanımıza sunabilirsek sunacağız. Ankara’daki tam projeyi görmedim. Sadece gazetelerde yeşil bir park gördüm. Bunu yaptığımız zaman ihtiyaçlarımızı karşılamayacak. Biz ihtiyaçlara cevap verecek bir proje yapmak istedik. Biz fikri vermek adına katkı sağlamak adına bu projeyi yaptık.”

İŞTE O PROJE