61SAAT HABER SERVİSİ - AJANSLAR - Türkiye’de 2022 - 23 Eğitim - Öğretim yılı okullara kayıtlar başlarken, son dönemin gündem maddesi ise ‘Kayıt Paraları’ oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran’da 2022 - 23 eğitim - öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle gerçekleştirdikleri buluşmada, Türkiye’de ki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi, genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi çağrısı yaptı.
Bakan Özer, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini de ifade etti.

Ancak Bakan Özer’in bu sözlerine rağmen velilerden gelen şikayetler sonrasında harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı 65 şikayet konusu ile ilgili inceleme başlattı.
Soruşturma sonucunda sorumlular hakkında “Görevden alma, uyarı, kınama” gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

TRABZON’DA ŞİKAYET GELMEDİ

Bu noktada Trabzon’da ise kayıt parası yönünde her hangi bir şikayet konusunun olmadığı öğrenildi. Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, bakanlığın bu konudaki uyarılarından önce Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, İl Genelinde İlçe Müdürlükleri ile toplantı yaptığı kaydedildi. Bu toplantıda okul müdürlüklerine ‘Kayıt parası’ alınmaması yönünde uyarılarda bulunulduğu belirtildi.
Kayıtlarda ise şu ana kadar böyle bir şikayet gelmediği de ifade edildi.