61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon’da Ramazan ayı öncesinde vatandaşları üzecek haber kasaplardan geliyor. Edinilen bilgiye göre araştırma yapan Trabzon Kasaplar Odası, Karkas Ete zam gelmesi durumunda fiyatların 30 – 40 TL düzeyinde artarak 1 kilo kıymanın 270 – 280 TL’den satılmasını talep edecek.  Bu fiyatların azami fiyat olacağı, altında satış yapılabileceği ancak üstünde satış yapılamayacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili telefonla ulaştığımız Trabzon Kasaplar Odası Başkanı Temel Korkmaz, zam iddialarını doğruladı. Konuyla ilgili araştırma yaptıklarını belirten Korkmaz, şu anda Dana Kıymanın azami fiyatının 240 TL, Kuşbaşı’nın ise 260 TL’den satıldığını ifade etti.

KARKAS ETE ZAM GELİRSE...

Karkas ete zam gelme durumunun olduğunu ve bu noktada zam talep edeceklerini de ifade eden Korkmaz, “Karmaz ete zam gelmesi durumunda fiyatlar Dana Kıymanın kilosu 270 – 280 seviyelerine çıkarılmasını talep edeceğiz. Ancak karkas ete zam gelmemesi durumunda ise fiyatlar aynı kalacak. Bu fiyatlar azami fiyatlar. Altında satışlar yapılabilir ancak üstünde fiyatlara satılmayacak. Biz fiyat talebi yapacağız, ancak daha netleşmedi. Dana kıyma 270 TL’ye çıksa bile bu fiyat en yüksek fiyat olacak. Yani maksimum…” dedi.

ZAM TALEP EDİLECEK

Zammı Esnaf Odaları Birliğinden talep edeceklerini ve oradan çıkan kararı bekleyeceklerini kaydeden Korkmaz, “Araştırmamızı yaptık ve toptancılarla da görüştük” dedi.

Türkiye’de ete neden bu kadar zam geldiği yönündeki soruya ise Korkmaz, “Şu anda İstanbul’da fiyatlar 320 TL. 340 olma durumu var. Ankara’da kıyma 245 Tl, 265 TL olma durumu var. Karkas et fiyatları artıyor. Bunun nedenleri de besi maliyetlerinde yaşanan artışlar. Farklı giderlerde var. Sadece geçenlerde karkas ete 30 TL zam geldi.
 

Türkiye’de kesime hazırlıklı, büyük ve küçük baş hayvan yeterli değil. Maliyetler yüksek olunca insanlar besleyemiyor” dedi.