Raylar gelmezse, reyler zora girer…

Trabzon'da yaklaşan yerel seçimler öncesi adaylar yeni yeni netleşiyor.

Muhalefet Ortahisar'da hızlı davrandı, eski milletvekili Ahmet Kaya şimdiden sahaların tozunu attırıyor.

Bir rakibinin olmaması erken yola çıkması büyük avantaj oldu gibi görünüyor…

chp-trabzon-milletvekili-adayi-ahmet-kaya-kimdir-47

Rakipsiz bir seçim çalışması yaptığı için şimdilerde dillerde Kaya var.

Önemli projelerin hazırlığını yapıyor.

Ortahisar'da geçen seçimdeki AK Parti ile CHP arasındaki 42 binlik oy farkına 29 Ocak 2024 yani bugün bakıldığında şimdiden kapattığı ifade ediyor.

Tabi bu işin 60 günlük süreci ve daha 31 Mart 2024’ı var…

ergin aydın

Kaya'nın AK Parti'de rakibi Ergin Aydın…

Şehirde hafızalara kazınmış tecrübeli bir isim.

Aslında muhalefet Salih Cora'yı bekliyordu. Tonya'lı bir adayı merkezde yenmek daha kolay olur hesabı yapıyorlardı, fakat istedikleri gibi olmadı.

CHP kanadı şunu da unutmamalı, Ortahisar'da Ahmet Kaya'nın rakibi sadece Ergin Aydın olmayacak.

Ahmet Metin Genç başta olmak üzere kendisine kefil olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç ve AK Parti Genel Başkan yardımcısı Mustafa Şen olacak…

vekil-4

Özellikle Ahmet Metin Genç'in Ortahisar'dan büyükşehire kaydırılması isteyenler Ortahisar'da bir kazaya meydan vermemek adına tüm güçleriyle sahada olacaklar.

Yani 29 Ocak’ta her ne kadar Kaya kendisini güçlü görse de AK Parti’nin ağır topları 31 Mart’ta sonuca büyük etki etmiş olacaktır…

Gelelim Büyükşehre...

Ahmet Metin Genç'in büyükşehri kaybetmesi bir yana tulum çıkarmaması imkansız.

Çünkü o da rakipsiz. Partinin şehrin her kesimin bildiği tanıdığı bir isim. Dokunduğu kesimler oldukça fazla. Ortahisar'ın başkanı olmasına rağmen 18 ilçeye de mutlaka bir el atmışlığı vardır. Bu nedenle şehir Genç'i hızlı kabul etti…

Ama Türkiye'de ilk 3'e girme hedefi de Genç'i ve teşkilatları epeyce zorlayacak gibi.

Genç'in en büyük iki avantajı koltuğu devralacağı ismin şehirde çok güzel iz bırakmış olması, muhalefet partilerin ise büyükşehirden çok umutlu olmamaları.

Umutları olsa iki partinin belirlediği bir başkan adayı olurdu, fakat ikisi de bu sorumluluğu almak istemedi teklifleri reddetti.

Bu nedenlerden ötürü Genç yarışa son anketlerden gördüğümüz üzere yüzde 69 ile başlayacak. Ve seçim kampanyasını da taşrada sorun olmadığından yola çıkarak merkez ağırlıklı sürdürecek...

ZORLUOĞLU NEDEN DEVAM ETMEDİ?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun neden aday gösterilmediği ile ilgili bir sürü spekülatif yorumlar yapılıyor.

Şehir halen daha bunu sorguluyor, nedenini araştırıyor… “Tamam Ahmet başkanın belediyecilik tecrübesi ile büyükşehre aday gösterilmesi gayet doğal ama şehre hizmet eden Murat başkanı neden göstermediler?' sorusunu kendi kendine soruyor.

genc-2-1-1705592429

Cevabı çok basit, açık ve net.

Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekillerine sordu, milletvekilleri uyum sorunu yaşadıklarını, Zorluoğlu'na söz geçiremediklerini ilettiler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da değişim olacaksa Ahmet Metin Genç ismini işaret edince Zorluoğlu'nun gösterilmesi durumunda şehirde büyük bir uyumsuzluk ve huzursuzluk olacağından hareketle Cumhurbaşkanı Erdoğan vekillerini ve bakanını dinledi.

5 yılda şehrin çehresini değiştiren önemli projelere imza atan Zorluoğlu'na da Cumhurbaşkanı Erdoğan elini hiç bırakmayarak 'biraz mola ver' dedi...

Aslında geçmişte belediye başkanlığı da yapmış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Zorluoğlu’na siyasetin dilini de öğretti diyebiliriz…

zorluoglu-7

Bugüne kadar aldığı her görevi başarı ile teslim eden Zorluoğlu memleketine hizmet görevini de aynı başarı ile zirvede noktaladı.

Yarın Vali mi olur, Bakan mı olur, Bakan yardımcısı mı olur bilinmez tabiki…

Ama geleceği parlak bir isim olarak, her zaman en etkili görevler için hazırda bulunan bir görev adamı olarak bekleyeceğinden kimsenin şüphesi yok…

Şehrimize kattıkları adına şehirde yaşayanlar tarafından çokça teşekkürü hak ediyor.

Aday gösterilmediğini öğrendikten sonraki tavırları da taktire şayan diyebiliriz…

Başka biri olsa belki seçimlere bağımsız gireyim der veya başka bir parti aklından geçebilir. Ama Zorluoğlu, “bağlı bulunduğum dava nerede isterse ben orada olurum” diyerek devletçiliğini ve bağlılığını bir kez daha göstermiş oldu.

RAYLAR GELMEZSE KİMSE İNANMAZ…

AK Parti'nin en büyük handikabı verdiği önemli vaatleri gerçekleştirememiş olması…

Marka şehir olma yolunda özellikle raylı sistem muhalefetin diline dolanacaktır.

Bununla ilgili Ankara'da iki etkili isim olan eski Bakan Adil Karaismailoğlu ile yeni Bakan Abdulkadir Uraloğlu'na büyük görev düşüyor.

Eğer somut bir adım atılmayacaksa Ahmet Metin Genç’i de zor durumda bırakacağı için proje lansmanında asla raylı sistemin yer almaması gerekir.

Artık milletin fizibilite çalışması, proje ihalesi ve benzeri laflara karnı tok.

demiryolu

Rayları ve vagonları şehirde görmek isteyecektir.

Eğer yine proje kitapçığında yer alır ve raylar gelmezse, reyler zora girer…

İş bakanlığa devredildiğine göre burada sorumluluk Karaismailoğlu ve Uraloğlu'ndadır artık...

Ama bilinen bir gerçeği de sizinle paylaşalım, gerçekten işin projesi, güzergahı, sondajı, yatırım programına alınması süreci en az 2 yıl sürer... Yani bizim şehir içi raylı sisteme başlamamız en az 2 yıllık bir süreç diyebiliriz.

Tabi güzel bir gelişme, en azından işi başlattık sonu hayrolsun... 2026 yılında inşaatı başlar ve 2028 yılında Trabzon raylara kavuşursa bu bir başarıdır…