61SAAT HABER SERVİSİ - SGK Trabzon Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında Kablan, “Son zamanlarda kamu görevlilerine yapılan saldıralara bir yenisi de Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüzde Şube Başkan Yardımcımız ile üyemiz servis şefine yönelik; küfürlü ve fiziksel saldırı meydana gelmiştir. Kamu görevlileri, devletin kamu hizmetlerini, devlet adına vatandaşa sunan, kamu hizmetlerini yerine getiren insandır. 

ŞAMAR OĞLANI DEĞİLDİR

Ancak; son zamanlarda kamu görevlilerine yapılan saldırıların sayısı ve dozajı göz önüne alındığında kamu görevlisi, kamu hizmeti verme görevi yanında, vatandaşın stresini attığı, ruhsat ve fiziksel rahatlama aracı haline dönüşmüştür. 

KAMU2

Vali Ustaoğlu'ndan Yomra Vakfı'na, 'Çalışmalarınıza destek olacağım' Vali Ustaoğlu'ndan Yomra Vakfı'na, 'Çalışmalarınıza destek olacağım'

Saldırıya uğrayan kamu görevlileri, bir yandan fiziki ve ruhsal yönden mağduriyet yaşarken, diğer yanda soruşturma ve kovuşturma aşamasında yalnız kalmakta, kendini yalnız hissetmektedir. 

Kamu görevlileri ruhsat ve psikolojik gelişmelerini tamamlamış olanların, “Şamar oğlanı” değildir. Bu nedenle kamu görevlilerine yapılan saldırılara karşı uygulanan cezaların arttırılması, caydırıcılığı arttıracak, vatandaşa kamu hizmeti vermekten başka amacı bulunmayan kamu görevlilerinin mağdur edilmesini önleyecek diye düşünüyoruz”  dedi. 

KAMU4

ŞİDDET DURMAK BİR YANA…
Kablan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Türkiye’de kamu çalışanlarına yönelik şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir. Bugün artık kamu çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ Salim gidebileceğinden endişelidir. Şiddet, ağır dar, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası kamu çalışanlarının hayatın her dakika tehlike altındadır. Bunun için şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar ereklidir. Çünkü şiddet durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir. 

EYT, 3600 ek gösterge gibi düzenlemelerin hayata geçirlemesi ile zor şartlar altında canı pahasına büyük özveri ile çalışan fedakar SGK çalışanlarına karşı yapılan bu elim saldırıyı kınıyor, vatandaşlarımızdan mesai menfumu gözetmeksizin çalışan kamu çalışanlarına daha anlayışlı yaklaşmalarını rica ediyoruz”

Konuşmasını geçmiş olsun dilekleri ile bitiren Kablan, yetkili makamlardan erekli işlemlerin yapılmasını ve konunu takipçisi olacaklarını da ifade etti.