61SAAT HABER SERVİSİ

Köylerde çok sayıda küpeli hayvan bulunduğuna dikkat çekerek, “Köylerimizin bir çoğunda fazla miktarda kulakları küpeli hayvanlar var. Bu hayvanlar, doğal ortamda kendi ihtiyaçlarını karşılayacak beceriye sahip olmadıklarını düşünüyorum. Bunlar evde büyümüş, biraz nazlı büyümüşlerdir. Bunlar orada kurda kuşa yem olurlar. Doğal ortamın araziye, kaçmıyor. Yapıları sebebiyle, evlerin bulunduğu alanlara geliyor… 
Vatandaş şunu diyor: “Benim köpeğim var ona bakıyorum. Bu hayvanlarda geliyor. Bir de bunlar benim köpeğime yedirdiğimden ziyade mamaya alışmış. “Dayanamadım hayvan garip bakıyor onun için 300 lira verdim köpek maması aldım” bunu her zaman alma şansım yok” 

HAYVANLAR BURADA TELEF OLACAK

Yazın köylerde ev sayısı fazla ancak kışın düşecek. Bu hayvanlar burada telef olacaklar. 
Benim şöyle teklifim var: Ya mamalar dağıtılarak çözümlensin. Ya da belediyemiz, gıda atıklarını toplayıp köpek ve kedi maması yapma tesisi kurarsa zannediyorum bu problemi kısmen çözmüş olur. Köyde bu konularda ciddi anlamda sıkıntı var” dedi. 

OLDUĞU YERE BIRAKIRIZ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bizim belediyenin yasal görevi şudur. Sokakta aldığımız hayvanımızı, kliniğimizde muayenesini yaparız, küpesini takar, hastalığı varsa gideririz aldığımız sokağa, olduğu yere bırakma gibi yasal yükümlüğümüz var. 

KÖPEKLERİ ALALIM, BIRAKILIM DURUMUMUZ OLMAMIŞTIR

Ortahisar Belediyesi olarak böyle kitlesel olarak “köpekleri alalım, kedileri alalım, götürelim başı boş yerlere bırakalım gibi durumumuz olmamıştır. 
Bizim böyle bir uygulamamız yok. Başka kurumun uygulamasına ben değerlendirme yapmam. 

Trabzon'da az kalsın çöp kamyonu faciası yaşanıyordu... Trabzon'da az kalsın çöp kamyonu faciası yaşanıyordu...

ALIP, 2 AY - 4 AY BAKIP, SOKAĞI BIRAKIYORLAR

Bu vesileyle de uyarımızı hayvan sahiplerine vatandaşlara yapalım. Bir hevesle beraber çocuğuna gencine sahiplendiriliyor 2 ay geçiyor, 4 ay geçiyor o küpelilerin çoğu sokağa bırakıyor. Bunun bilgisi bizde.. Bunu değerlendirme yorum olarak yapmıyorum. Bırakılıyor ya da yukarı kotlardaki mahallelerimizde, köylerimize bırakılıyor. Sahiplenmesinler, istemiyoruz. gelsinler, kedi köpeği sevecekse bizim kliniğimizde sevsinler. Sahiplenmesinler.. 
Mama ile besleniyorlar. Yukarı kotta aç kalıyorlar. Adeta onları ölüme terkmek oluyorsunuz. Bu vebal, sorumsuzluk…” dedi.