61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Ortahisar Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantıları bugün yapılan bileşimle devam etti. Ortahisar Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda, Başkan Ahmet Metin Genç’in başkanlığında yapılan bileşimde 2022 Mali Yılı Ek Bütçesi oylandı. 

Hazırlanan bu ek bütçe 2022 yılı için 3. Bütçe olurken, gerekçe olarak ise Personel Gideri, Fiyat Farkı Ödemesi, Personellerin sermaye aktarır sözleşmeye geçirilmesinden dolayı ve Orkent Şirketi için sermaye arttırımı gösterildi. 

276 PERSONELİN ARTAN MAAŞLARI
46 Milyon 810 bin TL olarak hazırlanan ek bütçenin kalemlerinde, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğüne 21 Milyon 920 bin TL aktarılacağı görüldü. 

21 Milyon 920 bin TL’lik miktar, Ortahisar Belediyesi tarafından sözleşmeliden memurluğa geçecek 276 personel ile şirketlerdeki personellerin maaşlarının ödenmesi için kullanılacağı öğrenildi. 

KAÇINILMAZ OLDU
Ek bütçe ile ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, Malum Türkiye’de aşırı enflasyon. Bundan doğan giderler. Ayrıca 276 Orbel Elamının sözleşmeli yapılmasıyla beraber kaynaklanan mali yük belediyenin bünyesine girdiğinden kaçırılmaz oldu. Doğru, yanlışlık yok. 
Belediyeler borç batağında. İktidar belediyeleri merkezi hükümetten aldığı bir takım proje bazlarında yardımlarla ayakta durmaya kalkıyor. Muhalefet belediyeleri ise bunlardan mahrum. 
Gideri çok da göremiyoruz. Onun için aşırı borçlanmaya gitmememiz lazım. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız lazım” dedi.