61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon’da su ücretine geçtiğimiz günlerde yapılan zamda en büyük etken artan elektrik fiyatları göstermişti. 
Trabzon’un dik yamaçlı bir şehir olması nedeniyle şehrin yüksek kotlarına su elektrik kullanılarak verilirken, Büyükşehir Belediyesi de enerjiden tasarruf etmek için HES Projeleri geliştirmeye başladı. 


Esiroğlu’nda kurulan ilk HES devreye alınırken buradan Büyükşehir Belediyesi 3 Milyon TL’lik bir enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıktı. 
Konuyla ilgili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Esiroğlu’nda HES kurduk onu törenle hizmete alacağız. Şu anda oradan ayda 3 Milyon TL’lik bir enerji tasarrufumuz oluyor. Ürettiğimiz enerjinin aylık bize kazandırdığı 3 Milyon TL. Onu TEDAŞ ile mahsuplaşıyoruz. Araklı - Sürmene’de benzer bir tane daha, ama daha küçüğünü kurduk. Şimdi burada 2.’sini de kuracağız. Hedefimiz 2023’ün ortasına geldiğimizde TİSKİ Genel Müdürlüğünün bütün enerji ihtiyacını bu HES’lerden karşılamak. 

Trabzon'da silahını temizleyen şahıs arkadaşını ağır yaraladı Trabzon'da silahını temizleyen şahıs arkadaşını ağır yaraladı

SU ÜCRETLERİ DÜŞECEK YA DA ZAM OLMAYACAK!

Böylece çok ciddi bir miktar maliyeti ortadan kaldırıyor. Bu tabi doğal olarak ilerleyen yıllarda su ücretlerine olumlu şekilde yansıyacak. Maliyetlerini düşürürsek, su ücretlerini düşüreceğiz ya da ilave zam yapma zarureti ortadan kalkacak” diye konuştu.