AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ömer Topaloğlu partisinden Trabzon milletvekili aday adayı oldu AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ömer Topaloğlu partisinden Trabzon milletvekili aday adayı oldu

61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi CHP’li üyesi Oktay Söğüt, suyun satış fiyatı ile ilgili bir paylaşım yaptı.

Daha önce bu konuyla ilgili çok sayıda yorum yapan Söğüt, suyun satış fiyatının önümüzdeki ay 10 lirayı aşacağına dikkat çekti.

“Musluğu kapat Trabzon” şeklinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Söğüt, “1 Haziran 2022 tarihinde suya yüzde 47 zam yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, -bu zam yetmezmiş gibi- aldığı bir kararla bu tarihten sonra da her ay, bir önceki ay açıklanan tüfe oranı kadar suya zam yapıyor. Kısacası zammı otomatiğe bağladı. Bu sebeple, geçen ay 9 lira 34 kuruş olan suyun metreküp fiyatı, bu ay 9 lira 45 kuruş, önümüzdeki ay 10 lira 7 kuruş olacak” ifadelerine yer verdi. 

ŞUBAT AYINA AİT FATURALAR 10 LİRA 7 KURUŞ OLACAK

Trabzon’da suyun metreküp satış fiyatının Haziran ayında 5 lira 22 kuruş olduğuna dikkat çeken Söğüt, paylaşımına şu şekilde devam etti:
“Haziran ayında 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküpü, yüzde 47 oranında zamlanıp 7 lira 67 kuruş olmuştu. O tarihten itibaren her ay zamlanan suyumuzun geçen ay metreküp fiyatı 9 lira 34 kuruş idi. Şubatta ödeyeceğimiz Ocak ayına ait faturalarımız, Aralık ayı tüfe oranı kadar yani 1,16 zamlanacak ve 9 lira 45 kuruş olacak. Mart ayında ödeyeceğimiz Şubat ayına ait faturalarımız ise (önceki gün açıklanan) Ocak ayı tüfe oranı kadar yani 6,65 zamlanarak 10 lira 7 kuruş olacak. 

OTOMATİK ZAMMA BAĞLANDIKTAN SONRA

6 bedelli faturalarımız, katı atık bertaraf bedeli eklendikten ve otomatik zamma bağlandıktan sonra, iyice şişerek ödenemez hale geldi. Oysaki sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen görev ve sorumluluklarından birisi, tüketiciye -vatandaşa- yeterli, sağlıklı ve ucuz, hiç geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır. Hal böyleyken Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurum TİSKİ tam tersini yaptı, yapmaya devam ediyor. 7 ay önce 5 lira 22 kuruş olan suyumuz önümüzdeki ay 10 lira 7 kuruş olacak, kısacası 7 ayda yüzde 93 zamlanacak. 

7 AYDA SUYA YÜZDE 93’LÜK ZAM

7 ayda suyumuza yapılan yüzde 93’lük zam, sadece zam değil Trabzon’a ve Trabzonluya yapılan zulümdür. Ne zam ne de zulüm kaderimiz değildir. Otomatik su zammına son verilmesi, su ücretinin makul seviyelere çekilmesi ve az kullananın daha az ödediği kademeli faturalandırma uygulamasına ivedilikle geçilmesi gerekmektedir”