61 SAAT HABER SERVİSİ-Gökhan DİHKAN

Trabzon Ticaret Borsası(TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk; TMO fiyatıyla piyasa fiyatı arasında büyük bir uçurum olduğunu belirterek, bunun önüne geçebilmek için fındık üreticisine fındığını piyasaya indirmek noktasında aceleci olmaması gerektiği uyarısında bulundu. 

Kiracılar yüzde 25’ten fazla artışı geriye dönük talep edebilir! Yargıtay açıkladı Kiracılar yüzde 25’ten fazla artışı geriye dönük talep edebilir! Yargıtay açıkladı

TMO FİYATI 54 LİRA, PİYASADA FİYAT 43 LİRA
TMO’nun fiyatına yakın bir fiyatın piyasada oluşabilmesi için üretecinin acele etmemesi gerektiğine dikkat çeken Arslantürk, “Üreticinin ihtiyacı kadar fındığı piyasaya indirmesi lazım. Piyasa dengelerinin oturması için bu şarttır. Aradaki fark yüzde 20’dir. TMO fiyatı 54 lira piyasada fiyat ise fiyat bugün 43 liradır. Arada ciddi bir uçurum var. Üretici acele etmemeli. Emanete bir kilo fındık vermemelidir. Böyle olursa piyasa daha dengeli hale gelir. Geçen sene piyasada fındık fiyatı TMO’nun fiyatına yakın bir fiyatla başlamıştı ve üzerine çıkmıştı. Üretici hassas olursa ve tedbirli davranırsa piyasa fiyatları da TMO fiyatlarına yaklaşıp bu yıl da geçebilir. Bu üreticinin tutumuna bağlıdır. Üretici gerekli tedbirleri alırsa piyasa da istediği fiyatın karşılığını alacaktır. Ancak ciddi bir sabra ihtiyaç var!” dedi.  

Ekran Resmi 2022-08-22 16.11.14

Bu yıl rekoltenin de geçen seneden daha az olduğuna dikkat çeken Arslantürk, “Ama ihtiyacı karşılar. Fındık ihracatı bizim dışımızda üretim yapan ülkelerin üretim miktarı daha iyi olduğu için Türkiye’nin ihracatı yüzde 12 azalır. Ama yaklaşık aynı tutarda ihracat gelirimiz olur. Bu da yaklaşık 2 milyar dolar civarındadır” ifadelerine yer verdi.