61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi CHP’li Meclis Üyesi 2019 yılında TOKİ tarafından yapılacağı açıklanan ancak şu ana kadar bir gelişme olmayan 480 sosyal konutu sordu. 
Ayrıca Trabzon’da yeni yapılacağı açıklanan Sosyal Konutların da nerelere yapılacağını soran Zorlu, kendisinin Ortahisar Belediyesi İmar Komisyonunda bulunduğunu, bu bilgiye sahip olmadığını söyledi. 
Ortahisar Belediye Meclisinin bugün yapılan ilk bileşiminde gündem dışı söz alan Zorlu, “2019 yılında her yıl 100 bin konut projesi başlamıştı. O zaman da yoğun ilgi görmüş 130 bin başvuru oldu. Bu konutların 480 tanesi ilçemizdeydi. İlçemizde bu konutlarla ilgili kura çekiminde hak sahibi olan vatandaşlar iki şikayette bulundu. 

VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİ! 

Bir tanesi şunu diyor: TOKİ Trabzon’da 480 projede hak sahibi olduk. Geçen 3 yılda ihaleler ertelendi bilgi verilmiyor. Bu konutları da vereceklerine inanmıyorum. Yeni yapılacak konutlar için bunu söyleniyor. 
Bir diğer vatandaşımız: TOKİ 2019 100 bin konut projesinde hak sahibi olmuştu. Ancak ne bir haber var, ne de kimseye ulaşılamıyor. Bu konutlar dururken, yenileri başvuruları alınıyor. 

TAMAMLANMAYI BEKLEYEN TOKİ KONUTLARI VAR

Trabzon’da tamamlanmayı bekleyen  TOKİ konutları var.. Bunlar TOKİ’nin yapmaya çalıştığı konutlar. 
Trabzon’da 2300 tane konut yapılacağını duyuyoruz. Bu konutların ismi Sosyal Konut.. Sosyal Konut olunca bunların yapılacağından kuşku duymaya başladım. TOKİ’nin sosyal konut konusunda ki başarısı tartışılır. Ancak yüksek gelir getirici projesi varsa, ki Havalimanı Karşısında dükkanlar hemen bitirildi. Çömlekçi’de şu an yapılan yıllardır kana bekleyen yara… Dükkanlar ve evler hızlı şekilde yapılıyor.

YAPILACAK KONUTLAR BÜYÜK DEĞİL, ÖZEL SEKTÖR METRE KARE FİYATLARI İLE AYNI 

Ortahisar’da yapılacak konutlar çok da büyük değil.. 
Açıklanan bedellere de bakınca metre kare fiyatı arsa hariçi 8 bin TL’ye geliyor. Bizlerde mal ettiğimiz metre kare fiyatları 8 bin TL civarında. 240 ayda bitecek. Borç hiç azalmayacak… 
Biz CHP olarak bu konutların satılmadan önce, yapılmasını ve ondan sonra satılmasını düşünüyoruz. Bunun da bu şekilde olmasını duyuyorum. 
Bu 480 konut için ne yaptınız? TOKİ ile irtibata geçtiniz mi? 
Yeni yapılacak konutların neresidir? Ben İmar Komisyonundayım böyle bir bilgiyi sahip değilim” dedi. 

2019’DA KURALARI ÇEKİLEN KONUTLARIN İHALESİ YAPILDI, SÖZLEŞME AŞAMASINDA… 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 2019’da kurası çekilen konutlarla ilgili mecliste verilen bilgilendirmede “2019’da kurası çekilenlerin konutların ihalesi yapıldı. Yüklenici firma aldı. Şimdi sözleşme aşamasında” dedi. 

YENİ YAPILACAK KONUTLAR: ÇİMENLİ, ÇUKURÇAYIR VE PELİTLİ…

Başkan Ahmet Metin Genç ise Trabzon’un Ortahisar İlçesinde yeni yapılacak 1156 Sosyal Konut Projesinde yer arayışının sürdüğünü söyledi. Pelitli, Çimenli ve Çukurçayır bölgesinde yer arayışları olduğunu ifade eden Başkan Genç, “2300 Trabzon’da düşünülüyordu. TOKİ Başkanı beni de aradı. Yer temini konusunda. 2300’ün 1156’sı Ortahisar’da olacak. 1156’sının nerede olacağı konusunda net karar verilmiş değil. Hem Büyükşehir, hem de ortahisar.. Yine bir kısım Pelitli Çimenli aksta arayışlar var. Çukurçayır bölgemizde arayışlar var. bu çalışmalar neticelenince buradan bilgisini sizinle paylaşırız” dedi.