61SAAT HABER SERVİSİ - Yerel Yönetimlerde seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması için Teknik Destek Projesi kapsamında ilki Gaziantep’de yapılan çalıştayın ikinci durağı Trabzon oldu. 
Çalıştayın açılış ve basın toplantısı bugün Zorlu Grad Otel’de Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, Etik Kurulu Üyeleri Asım Aykan, Selçuk Hondu, Ahmet Karayiğit, Ömer Faruk Doğan, Ahmet Demirok, Ziyaeddin Akbulut, Prof. Dr. Fatih Uşan ve İbrahim Burkay ile çevre illerden yetkililer, İlçe kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurumlarının müdürleri ve davetliler katıldı. 

ETİK KURALLARA HASSASİYET… 
Toplantının açılışında ilk olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur konuştu. Adanur,  “Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Kamu Görevlileri Etik Kurulunun çalışmalarını önemsiyoruz. Bu tür çalıştayların çok faydalı olduğunu gelişime katkı sunacağına inanıyoruz.  
Bizde göreve geldiğimiz günden beri, tüm vatandaşlarımıza eşit şekilde hizmet etme anlayışıyla çalışıyoruz. Şeffaflık ilkesini ön planda tutan yönetimlerin başarıl olacağına inanıyor tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz. 
Etik kurulu kamuyu ilgilendirsede, toplumun her parçasının etik kurallara hassasiyet göstermesi önem arz etmektedir. 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman dile getirdiği şeffaflık ve dürüstlük ilkelerini şiar edinerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

ETİK DEĞERLER BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE VAR
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu “Etik değerlerimiz olan dürüstlük, merhamet, şeffaflık gibi kavramlarımız, bizim kadim geçmişimizde, inancımızda, kültürümüzde önemli yeri olan kavramlar. 
Ahilik geleneğimiz ve kültürümüz bunun en güzel örneklerinden birisini sergiliyor. İçi dışı bir olmak, açık sözlü olmak, hakka hukuka riayet etmek, ahdine vefalı olmak gibi bizim kadim geçmişimizde bu değerlerimiz var. Bu projeyle bunun yeni litaratürde karşılığı olan başka kavramlarla bunu ifade etmeye çalışıyoruz. Bunlar bizim için çok kıymetli değerler, kavramlar. Toplumumuzun tüm kesiminde anlatılması, bu anlamla farkındalık oluşturulması çok anlamlı olur” dedi. 

BİZİM BİLDİKLERİMİZİ ŞİMDİ AVRUPA BİZE ÖĞRETİYOR

Toplantıda son olarak ise Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan konuştu. Toplan, “Aşık olduğum bu şehirde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Trabzonspor’umuza da başarılar diliyorum. 

Bizim bildiklerimizi Avrupa şimdi bize öğretiyor. Bundan üzüntü duymak gerekir. Etik ilkeleri dediğimiz zaman evrensel boyut kazanmış, bir çok özellikler aklımıza gelir” dedi. 
45 bin kişiye eğitim verdiklerini kaydeden Toptan, “45 bin kişiye eğitim vermişiz. 45 bin kişi toplam kamu grevlilerinde çok bir şey ifade etmiyor. Eğitim faaliyetlerine devam etmemiz, mutlaka ama mutlaka Milli Eğitimle de iş birliği yapmak suretiyle çocuklarımızın, gençlerimizin bu kültürle tanışmasını sağlamamız lazım. 
Yerel hizmetlerin verilmesinde Türkiye’de önemli mesafeler alındı. Bir algıyı kıramıyoruz. 
Yerel yönetimler dediğiniz zaman mutlaka olumsuzluk peşinden geliyor. Halbuki ister atanma, ister seçilme yoluyla gelsin vatandaşın devamlı iletişimde olduğu gruptur yerel yöneticiler. Vatandaş her an belediye başkanına, valisine, il genel meclisi üyesine ulaşabilir durumdadır. Uğraşırsak işimiz çok değildir başarırız. Ama buna inanmak, bu algıyı yıkmak lazım” diye konuştu. 

RAKAMLAR ÇOK KÖTÜ
Toptan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Araştırmalarımızda rakamlar çok kötü çıkıyor. 
Örnek vermek isterim: Arkadaşlarımız sormuş vatandaşa: Yüzlerce vatandaşa düğüne gidiyor. Gençler evleniyor, sünnetler oluyor.. 
Buralara bir hediye götürmek lazım. Bizim klasik hediyemiz, yarım altın, çeyrek altındır. O kadar pahalı hale geldi ki çeyrek altında yarım altında. Bunu belediye bütçesinden versek olur mu diye sormuşuz yüzde 92’si sakın ha diyor.. 

Belediye başkanları eşini dostunu işe alıyor.. Alsın mı diye sormuşuz. Yüzde 95’i almasın dedi.” diye konuştu. 
Vali denetliyor mu, merkezi yönetim denetliyor mu diye sormuşuz, “Denetlenmiyor” ifadesinin büyük çoğunlukta çıktığını kaydeden Toptan, “Sanırsınız Trabzon’un Ortahisar’ında ayrı devlet var, Ankara’da ayrı devlet var” dedi.