61SAAT HABER SERVİSİ - Bakan Karaismailoğlu, yeni havalimanının tamamlanmasının ardından eski havalimanının imara açılmasına karşı olduğunu belirterek, alanın imara açılmaması için mücadele edeceğini vurguladı.

Yeni havalimanı için Trabzon’da 3 milyon metrekarelik yeni bir alanın denize dolgu yapılarak kazandırılacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, yeni havalimanının 3.200 metrelik pist, 70.000 metrekarelik terminali ve 15 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en özel havalimanlarından biri olacağını belirtti.

Yeni havalimanının tamamlanmasıyla birlikte eski havalimanının yaşam alanı olarak kullanılması gerektiğini ve bu konuda mücadele edeceğini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, İstanbul'da yapıldığı gibi Trabzon'da da eski havalimanının kentsel yaşam alanı olarak hizmete girmesinin önemine değindi.

Bakan Karaismailoğlu ayrıca, Millet Bahçeleri konseptinin şehirlere nefes aldırdığını ve bu konseptin devam edeceğini söyledi.

havalimanı2

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

Dünya Çevre Günü, Trabzon'da kutlandı! Dünya Çevre Günü, Trabzon'da kutlandı!

Bakan Karaismailoğlu, bugün Zorlu Grand Otel’de basın mensupları ile sohbet toplantısında bir araya geldi. Bakan Karaismailoğlu, burada basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Trabzon’da özellikle arsa sıkıntısı yaşadıklarını, bu nedenle de yeni havalimanı inşası için denize dolgu yapmak zorunda kalacaklarını ifade ederek, “Trabzon’da, 3 Milyon metre karelik yeni bir alan üreteceğiz. Sanayideki, üretimdeki en büyük sıkıntımız alan.  Coğrafya yapımızdan dolayı, yeni havalimanı için, şehre dolgu yaparak 3 milyon metre karelik alan kazandıracağız.

3 bin 200 metre uzunluğunda pist, 70  bin metre karelik terminali, 15 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en özel havalimanlarından bir tanesi olacak” dedi.

havalimanı

YENİ YAŞAM ALANI OLMASI LAZIM

Yeni havalimanı bittiğinde, eski havalimanının ne olacağını da net şekilde açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Yeni havalimanı bittiğinde, eski havalimanımız da şehrimize kalacak. Sonuna kadar da mücadele edeceğim buranın kesinlikle imara açılmaması lazım.
Burasının yaşam alanı olması lazım. Yürüme yolları, ağaçlandırmaları, peyzajı ile burası şehrimize renk katacak, hava aldıracak müthiş bir yer olur.
İstanbul’da nasıl yaptıysak, Trabzon’da da yaparız.
Burayı da bu şekilde, Trabzon’a son derece değer katacak kentsel yaşam alanı olarak hizmete girmesinin yanındayım ve yanında olmaya da devam edeceğim.
Cumhurbaşkanımızın da görüşleri bu doğrultudadır. İnşallah orayı da o şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu.

ÇOK DAHA GÜZEL YAŞAM ALANLARI ÜRETİYOR

Millet Bahçesi konseptinin Türkiye’de şehirlere nefes aldırdığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye bazı tecrübelerden sonra çok daha güzel farklı yaşam alanları üretiyor. O yüzden millet bahçeleri konsepti son 5 – 6 yıldır şehirlerimize nefes aldırmıştır. İnşallah bu konsept azalmadan devam edecektir” dedi.