Trabzon, Türkiye’de son bir yılda en fazla kira artışı yaşanan 2. İl oldu. İlk sırada Antalya yer alırken, ikinci sırada ise geçen yıla göre kiralara yüzde 200 zam yapılan Trabzon oldu…

Ancak bilindiği gibi devlet, vatandaşları enflasyondan korumak için kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlarken, bir çok ev sahibi ise bu kanuna uymayınca kira artışları yüzde 200’de çıktı.

Trabzon’da güncel ev kiraları 3 - 4 bin TL arasında seyrederken bir çok ev sahibi de 5 bin TL civarında kira istiyor. Ancak yaşanan bu artışlar ev sahipleri ile kiracıları da karşı karşıya getiriyor. Bir çok kiracı veya kira artışını kabul ettiremeyen ev sahibi mahkemenin yolunu tutuyor.

YÜZDE 25’DEN FAZLA ÖDEDİKLERİ PARAYI EV SAHİBİNDEN TALEP EDEBİLECEKLER…
Ancak yaşanan bu kira artışları ile ilgili Yargıtay’ın verdiği bir karar ev sahiplerini üzecek cinsten.

CNN Türk’te yer alan habere göre;
Sosyal devlet ilkesi kapsamında tüm dünyada yaşanan ekonomik bulanımın yansımasından dolayı vatandaşı korumak için kanun koyucu yani devlet böyle bir sınırlama getirdi.
Yani kira artış sınırını 1 yıl boyunca geçirli olacak şekilde bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’inin üstünde belirlenemeyeceğine ilişkin hüküm getirdi.

YARGITAY KONUYLA İLGİLİ KARAR VERDİ

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 434 oldu Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 434 oldu

Yargıtay Kiracı Haklarına yönelik aldığı kararla; Kiracı yüzde 25 kanuni artış talebi olan kira bedelinin, fazlasını ödediği takdirde, geriye dönük olarak ev sahibinden bu parayı talep edebilir. 

Kararın emsal olabileceği kaydedilirken, hukuka uygun davranılmasını sağlamak için de önemli ber etken olacağı ifade ediliyor. Ayrıca, kararda hukuku uygun davranılmasını sağlamak için bu kuralı ihlal eden sözleşmeler için de geçirsiz diye hükmün mevcut olduğu kaydedildi.

Kısaca, bu karar emsal kabul edilip, kiracılar ödedikleri fazlayı, belirsiz alacak davasıyla geri alma imkanına kavuşacaklar. Ancak burada önemli olan nokta, bu yargıtay kararını emsal göstermek…