Trabzon’un Hayrat İlçesinde 34 Mahalle Muhtarı Maki ve Baltacı Derelerinin tünel ile Rize - Güneyce HES’e aktarılması için yapılmak istenen Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇeD) toplantısına izin vermedi. 

Kuzey Ekspres Gazetesinden Fatih Saygın'ın haberine göre: İlçe merkezine toplanan muhtarlar Taflancık Mahallesinde ÇED Toplantısı yapmak isteyen şirket yetkililerini araçtan indirtmedi. ÇED toplantısının yapılmaması üzerine şirket yetkilileri alandan ayrıldı. 

Milletvekili aday adayı Ferhat Aksoy, 'Millet İttifakı'ndan Cumhur İttifakı'na oy taşıyacağım' Milletvekili aday adayı Ferhat Aksoy, 'Millet İttifakı'ndan Cumhur İttifakı'na oy taşıyacağım'

muhtar1

ÇED’E İZİN VERMEYECEĞİZ

Muhtarlar adına konuşan Ağaçlı Düz Mahalle Muhtarı Turan Hacıbektaşoğlu, HES ve tünel projesine karşı olduklarını dile getirdi. Tünelle derelereninin suyunun taşınmasının bir yıkım projesi olduğunu kaydeden Hacıbektaşoğlu, “Bu derelerde yeteri derecede HES yapıldı. Maki ve Baltacı Derelerinin tünelle Rize Güneyce’ye bağlanmaları için yapacakları ÇED raporuna izin vermeyeceğiz” dedi. 

muhtar2

NUHOĞLU, MUHTARLARA DESTEK VERDİ

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu da ÇED toplantısına karşı çıkan muhtarlara destek vererek proje karşı olduğunu söyledi. Nuhoğlu, yaptığı açıklamada “Projenin yapılmasına ve derelerinin sularının Rize Güneyce’ye aktarılmasına karşıyım. Doğaya bu kadar müdahale edilmemesi gerekiyor. Zaten bu derelerde toplam 9 tane HES var. Halkımız istemiyor” sözlerini kullandı.