61SAAT HABER SERVİSİ

12 Kasım 2021 tarihinde Politik Güğüm köşesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi;

Trabzon'daki özel hastaneler ilgili gelen şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor.

Son olarak Mehmet isimli bir vatandaş tamamlayıcı sağlık sigortası olmasına rağmen kendilerinden haksız yere hem katılım payı hem de maksimum tutarın üzerinde tahlil ücreti talep ettiklerini belirterek özel hastanelerin katkı payı ve diğer ücretler konusunda haksız kazanç elde ettiğini savundu.

İşte vatandaşın şikayeti:

’’25.10.2021 tarihinde eşim için Trabzon M. P. K. Hastanesi’nde kadın ve doğum hastalıkları bölümünde muayeneye gittik. Eşimin muayene işlemi için kayıt yaptırırken 15 TL katılım payı ödedik. Muayene sonrasında eşimin tam kapsayıcı sağlık sigortası olmasına rağmen hastane tahlil ücretleri için bizden 434 TL talep etti ve ödemeyi yaptık. SGK 'nın ilave ücret hesaplama ekranından kontrol ettiğimde, hasta tarafından çıkarılan bu ücretlendirme işleminin "Ayakta" tedavi uygulandığında muayene ücretine dahil olduğu ve herhangi bir ödemesi olmaması gerekmesine rağmen bizden talep edildiğini gördüm.

Tedavi durumunu "yatarak" seçtiğimizde yapılan tahliller için alınabilecek maksimum tutarın 134 TL civarında olduğunu gördüm.

‘Süt Kardeşler’ oyunu beğeni topladı ‘Süt Kardeşler’ oyunu beğeni topladı

Bizden ayakta muayene olduğumuz halde 434 TL haksız tutar alındı. Hastane SGK'yla sözleşmesi bulunan hastaneler içinde yer aldığı için ilave ücret uygulamasında kafasına göre fiyatlandırma yapamaz.

Hizmet döküm belgesi, ilave ücret hesaplama sisteminin ekran görüntülerini ekliyorum. Konuyla alakalı SGK'ya da başvuru yapacağım, bizden tahsil edilen haksız tutarın tarafımıza iade  edilmesini istiyorum. Teşekkürler.''

Politik Güğüm - 12 Kasım 2021