Trabzonlu Yönetmen Altuğ küçük Tebriz İslam Sanat Üniversitesi Sanat Derneğinin daveti üzerine İran İslam Cumhuriyetinin en büyük Türk şehirlerinden biri olan Tebriz'e gitti.

Ziyaretleri sırasında Tebriz'i tanıtan kısa bir tanıtım filmide çeken Trabzonlu yönetmen "sanki başka bir ülkeye gitmiş gibi değildim kültürleri dilleri bozulmamış kültür ve sanat adına bozulmamış bir mozağinin içerisinde olmak beni çok mutlu etti. İran İslam cumhuriyetinde 45 milyon civarında Azeri türkü olarak adlandırılan İran türkü yaşamakta 5 günlük ziyaretin sürecinde insanların Türkiye'ye karşı sevgi ve saygı duyması çok güzeldi.

Yerli depozito iade otomatları göreve hazır Yerli depozito iade otomatları göreve hazır

Nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri’nin oluşturduğu kent, aynı zamanda İran’ın dördüncü büyük şehri ve önemli bir kültür sanat ve sanayi merkezi.. Tebriz'i ziyaret etmek, bu toprakların zengin kültürünü, tarihini ve hikayelerini keşfetmek gibiydi.

Tebriz, sizi bir şehirden çok daha fazlasına davet eden, yaşayan bir tarih kitabı gibi.. Tebriz Çarşısı, dünyanın en büyük ve en önemli kapalı çarşısıdır ve 2010 yılında UNESCO'nun 34. oturumunda dünya mirası listesine alınmış durumda..

Tebriz İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinin gizemli şehri olarak tarihi dokusu ve göz kamaştırıcı anıtlarıyla yerli ve yabancı turistleri adeta büyüleyen bir şehir.

Editör: Serkan Kılınç