61SAAT HABER MERKEZİ - Trabzonlu avukat Semih Atik, Özbekistan’a yaptığı ziyaret sırasında gözaltına alındığını ileri sürdü. Özbekistan polisinden kısa süreli aldığı telefonuyla, sosyal medya hesabından yardım çağrısı yapan Atik, kötü şartlara maruz bırakıldığını da ileri sürdü.

ŞİMDİ RÜŞVET VEREREK TELEFONUMU AÇTIM

“Basit bir kavgadan” dolayı gözaltına alındığını ileri süren Atik'in sosyal medya hesabından, “Özbekistan’da gözaltına alındım. Karakolda inanılmaz hukuksuzluk var. Dosya kapanana kadar burada “30 gün kalacaksın” diyorlar. Tercüman yok, avukat yok, konsolosluk ile iletişim yok. Şimdi rüşvet vererek telefonumu açtım, mesaj atıyorum. Birazdan telefonumu alacak. İmkanı olan varda yardımcı olsun lütfen. 40 derece güneşte saatlerde bekletip, su bile vermiyorlar, Yemek yok uykusuzum. Tansiyon ilaçlarımı alamıyorum, tansiyonum 20’ye çıktı. Bunum kanıyor umurlarında değil. Acil yardım lütfen…” ifaeleri yazıldı. 

8

KONSOLOSLUĞA HABER VERİLMEDİ

Özbekistan'ın Andican’da gözaltına alındığını karakol isminin de Andican Jqlaqudug olduğunu ifade eden tercüman istediğini ancak getirilmediğini konsolosluğa da haber verilmediğini ifade etti.
Şort giydiği için kendisine, “Sen Müslüman değil misin?” Diye bağırıldığını ifade eden Atik, normalde Özbekistan’a gelindiğinde 3 gün içinde kayıt yatırmak gerektiğini ifade etti.

AK Partili Çebi’den 61saat’e taziye ziyareti AK Partili Çebi’den 61saat’e taziye ziyareti

Avukat

Ancak 2. Gün gözaltına alındığını kaydeden Atik, “Kaydını yapacağız dediler, ama yapmadılar. O yüzden misafir olarak kaldığım evde kalmama izin vermiyorlar ve dosya bir ay kapanana kadar akşamları otelde, gündüz karakolda kalacakmışım. Otelin günlüğü 80 dolar. Daha uygun oteller var ama beni götüren polis, otelden komisyon aldığı için o otele zorla getiriyor” ifadelerini kullandı. 

Avukat-1

Kaynak: 61SAAT HABER MERKEZİ