Aslen Trabzon Çaykaralı olan Alparslan Bayraktar, 1975 yılında Hatay Kırıkhan İlçesinde dünyaya geldi.

Alparslan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak görev yapan bir isimdir ve vatandaşlar tarafından yaşamı ve kariyeri büyük bir merakla takip ediliyor.

Bayraktar, kamu görevlerinde de önemli roller üstlenmiştir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda Kurul Üyeliği yapmış olan Bayraktar, 2010-2016 yılları arasında bu görevi sürdürmüştür. Ardından 2016 – 18 yılları arasında  ETKB'da ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.

detail-photo-fancybox-0

Bayraktar'ın enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında uluslararası kuruluşlar bünyesinde çalışmaları bulunmaktadır. Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı gibi önemli pozisyonları da üstlenmiştir. Halen, Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Alparslan Bayraktar, Trabzon Çaykara kökenli olup 1975 yılında Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır. Ayrıca New York Üniversitesi'nde Stratejik Pazarlama Yönetimi alanında lisansüstü eğitimi almış ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ekonomi Hukuku alanında yüksek lisans derecesi elde etmiştir.

Bayraktar, 2013 yılından bu yana Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği'nin (ERRA) 24 üyeli başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca 2015 yılında Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu'nun (ICER) başkanı olarak seçilmiştir. Alparslan Bayraktar, aynı zamanda altı yıldır Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Kurul Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Editör: Tayfun Çöpcü